Międzynarodowy Tydzień Kompostowania trwa!

miedzynarodowy_tydzien

Dla uzyskania najlepszej jakości kompostu należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pierwsza z nich to selekcja składników, które wędrują do kompostownika. Mówi się o dwóch ich rodzajach: zielone składniki bogate w azot to m.in. skoszona trawa, obierki, fusy herbaty i niektóre chwasty; brązowe składniki zaś zasobne w węgiel to liście, gałęzie, ostudzony popiół drzewny, kora i papier. Warto pamiętać o ich regularnym przeplataniu i proporcjach.

Pozostając przy temacie składników naszej pryzmy warto pamiętać przede wszystkim, że kompost nie jest śmietnikiem – nie możemy więc wrzucać do niego absolutnie wszystkiego!

Co wrzucamy do kompostownika?

Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.), a także słomę i siano.

Nie wrzucamy natomiast mięsnych odpadów kuchennych i kości, zainfekowanych roślin ogrodowych, gruzu czy śmieci z odkurzacza. W kompostowniku nie powinny się znaleźć nadgniłe, czy uszkodzone przez choroby i szkodniki resztki roślinne, pędy roślin z plamami, przebarwieniami czy naroślami, liście porażone przez choroby. Nie należy również wrzucać solonych i tłustych odpadków kuchennych – sól i tłuszcz spowalniają rozkład materii. No i to co oczywiste plastiku, szkła, metalu.

GWDA sp. z o.o.