Milion złotych dla PWSZ w Wałczu w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Milion złotych dla PWSZ w Wałczu w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości

19 marca 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu odbyło się uroczyste przekazanie Uczelni środków finansowych w kwocie miliona złotych, w ramach przedsięwzięcia „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”, które jest jednym z priorytetów Konstytucji dla Nauki. Wałecka Uczelnia – jako jedna z piętnastu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce – otrzymała subwencję, której celem jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia.

Przedsięwzięcie jest pomyślane w ten sposób, że co roku maksymalnie 15 publicznych uczelni zawodowych – które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o zawodowe losy swoich absolwentów – otrzymuje dodatkowe pieniądze. Premia finansowa jest wypłacana w formie subwencji, która zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi.

Podczas wtorkowej uroczystości symboliczny czek z rąk Jakuba Pyżanowskiego, przedstawiciela Gabinetu Politycznego Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina odebrał Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu dr Dariusz Skalski.

- Bardzo wysoko została oceniona jakość kształcenia wałeckiej PWSZ, a osiągnięto tą ocenę na podstawie oceny losów absolwentów tej Uczelni. Te losy pokazują, że absolwenci tej Uczelni w pierwszym roku od zyskania dyplomów znajdują pracę, która jest nieźle płatna. Co jest bardzo istotne, ta premia finansowa, którą Uczelnia otrzyma, jest wypłacana w formie subwencji – mówi Jakub Pyżanowski, przedstawiciel Gabinetu Politycznego Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego.

To nie pierwsze środki, które trafiły do PWSZ w Wałczu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ubiegłym roku PWSZ znalazła się na siódmym miejscu w rankingu ubiegających się o ministerialne wsparcie, a w tym roku awansowała na trzecie miejsce.

- Wiemy, że nasi studenci na rynku pracy radzą sobie całkiem nieźle. Bierze się to stad, że Uczelnia wrosła w miejscowe otoczenie. Spotykamy się z biznesem, rozmawiamy z przedsiębiorcami, u których nasi studenci realizują praktyki. Wiemy, że jest zapotrzebowanie na pracowników, na studentów, którzy jak opuszczają nasze mury, to są już praktykami – mówi rektor PWSZ Dariusz Skalski. – Jesteśmy w trakcie konsumowania poprzedniego miliona złotych, który nie był przyznany w formie subwencji, lecz dotacji i sposób rozliczania jest inny. Dziś otrzymujemy kolejny milion i tym sposobem zaspakajamy wiele aspektów. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i po znaczącym obcięciu kosztów, okazało się że nasze potrzeby przekraczają tę kwotę i wynoszą ponad 1 milion 162 tysiące złotych. Jesteśmy małą uczelnią, a przed nami dużo wyzwań i potrzeb. Dlatego będę prosił ministra Gowina o życzliwość dla naszej uczelni. Już niedługo będę się zwracał z kolejnymi wnioskami inwestycyjnymi. Potrzeba nam akademików i rozwoju infrastruktury – dodaje Skalski.

Uczelnie mogą wydać środki na cele, które podniosą jakość kształcenia. Na przykład na zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków w uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów i pracowni.

Na uroczystości obecny był też m.in. burmistrz Wałcza – Maciej Żebrowski i starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.

W wałeckiej Uczelni kształci się obecnie około pięciuset studentów.

Sebastian Daukszewicz

milion_dla_pwsz1_01

milion_dla_pwsz1_14 milion_dla_pwsz1_02 milion_dla_pwsz1_03 milion_dla_pwsz1_04 milion_dla_pwsz1_05 milion_dla_pwsz1_06 milion_dla_pwsz1_07 milion_dla_pwsz1_08 milion_dla_pwsz1_09 milion_dla_pwsz1_10 milion_dla_pwsz1_11 milion_dla_pwsz1_12 milion_dla_pwsz1_13