Misja MADAGASKAR czeka na Twój udział

misja_madagaskar

Pochłonięci codziennymi obowiązkami, żyjąc w Europie często zapominamy o tym, że współczesny świat nie jest jednorodny. Nie zdajemy sobie sprawy, jak głęboka jest przepaść, która za linią Brandta wygląda dla nas niewyobrażalnie. Na południe od niej leży Madagaskar, w którym 80% populacji żyje za 1 dolara dziennie. Na Czerwonej Wyspie, która kojarzy nam się z bajką, prawie jedno z dwójki rodzeństwa cierpi na chroniczne niedożywienie, wiele osób ma anemię, a wskaźnik umieralności niemowląt jest jednym z najwyższych na świecie. Gdy matka nie ma pokarmu, dziecko jest karmione rozcieńczonym skondensowanym mlekiem, lub rozgotowaną kukurydzą. Nasze codzienne problemy, z jakimi się zmagamy można nazwać przy tym błahostką.

Nie mogąc pozostawać obojętnym na krzywdę ludzką narodził się pomysł projektu „Misja Madagaskar”. To misja żywieniowa zrzeszająca wszystkich tych, którzy chcą pomóc Malgaszom i sprawić by świat stał się trochę lepszym miejscem. W akcji biorą udział studenci wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dietetycy, biotechnolog i specjaliści od produkcji i przetwarzania żywności wraz z opiekunem dr hab. Magdaleną Człapką – Matyasik. Wyjazd jest objęty patronatami: Fundacji Dzieci Madagaskaru, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Miasta Poznań oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki. Misja ma na celu pomóc miejscowej ludności w walce z niedożywieniem, brakiem wiedzy żywieniowej oraz błędnymi przekonaniami. Studenci wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP chcą przekazać tubylcom wiedzę, którą posiadają organizując dla nich warsztaty żywieniowe, ucząc jak przygotowywać posiłki z dostępnych surowców oraz ocenić stan odżywienia dzieci Malgaskich.

Niestety chęć niesienia bezinteresownej pomocy wiąże się z problemami przede wszystkim natury finansowej, których nie sposób uniknąć, wybierając się na odległy Madagaskar. Składają się na nie: koszty przelotów, życia na wyspie, niezbędne szczepienia, ubezpieczenia i najważniejsze – produkty spożywcze, suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia, artykuły edukacyjne.

Dlatego każdy może stać się częścią „Misji Madagaskar” wspierając rzeczowo lub finansowo uczestników wyprawy. Nawet najmniejszy gest stanowić będzie nie lada wsparcie i dodatkową motywację do niesienia pomocy ludziom, którzy jej potrzebują. Darowizny pieniężne można wpłacać na nr konta 14 1140 2004 0000 3702 7688 5492 z dopiskiem Madagaskar.

Zuzanna Krzyżaniak tel. 600 755 574 m.madagascar.office@gmail.com

Zdjęcie wykonane przez dietetyka, który przebywa na Madagaskarze – Daniela Kasprowicza.

red