Muzeum Stanisława Staszica wzbogaciło się o nowe cenne nabytki | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Muzeum Stanisława Staszica wzbogaciło się o nowe cenne nabytki

21 stycznia 2020 r. Muzeum Stanisława Staszica w Pile odbyło się spotkanie połączone z prezentacją ostatnich nabytków do muzealnej kolekcji. Te niezwykle cenne i rzadkie obiekty to portret Stanisława Staszica autorstwa Jakuba Lipskiego oraz komplet 18 grafik do największego dzieła literackiego znakomitego pilanina pt. „Ród ludzki”.

- Niedawno w jednym z warszawskich antykwariatów udało nam się zakupić komplet 18 grafik rycin pt. „Ród ludzki” oraz portret Stanisława Staszica. Bardzo możliwe, że ten portret autorstwa Jakuba Lipskiego, malarza, rysownika został wykonany jeszcze za życia Staszica. Jest to bardzo rzadki portret, którego nie posiadaliśmy w swojej kolekcji i z tego co mi wiadomo nie posiada go nawet Biblioteka Narodowa w Warszawie. Jeden egzemplarz znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Cieszymy się, że udało nam się go pozyskać do naszych zbiorów – mówi Maciej Usurski, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile. - Cieszymy się też z pozyskania rycin do „Rodu ludzkiego” Stanisława Staszica. Jak wiemy Staszic wydał to dzieło w latach 1819-1820 i składało się z 18 ksiąg. Do nich zostały dodane komentarze i zostały ozdobione rycinami, które są naszymi nowymi nabytkami. Ryciny zostały wykonane przez kilku autorów w Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Rzymie – dodaje Maciej Usurski.

Prezentację niezwykle rzadkich i cennych obiektów pozyskanych w ostatnim czasie do muzealnej kolekcji połączona z opowieścią o największym dziele literackim Stanisława Staszic, już 4 lutego (wtorek) o godzinie 11.00 w tutejszym muzeum. Wstęp bezpłatny. Potem kolekcja zostanie poddana konserwacji i oprawiona, by w końcu już na stałe zagościła w progach Muzeum Staszica dla zwiedzających.

Sebastian Daukszewicz

muzeum_staszica_wzbogacilo1_01

muzeum_staszica_wzbogacilo1_14 muzeum_staszica_wzbogacilo1_02 muzeum_staszica_wzbogacilo1_03 muzeum_staszica_wzbogacilo1_04 muzeum_staszica_wzbogacilo1_05 muzeum_staszica_wzbogacilo1_06 muzeum_staszica_wzbogacilo1_07 muzeum_staszica_wzbogacilo1_08 muzeum_staszica_wzbogacilo1_09 muzeum_staszica_wzbogacilo1_10 muzeum_staszica_wzbogacilo1_11 muzeum_staszica_wzbogacilo1_12 muzeum_staszica_wzbogacilo1_13