Nagroda Super Samorząd dla Fundacji Pszczoła z Piły!

Nagroda Super Samorząd 2020 w Wielkopolsce dla Fundacji Pszczoła i władz samorządowych Piły. Jury konkursu organizowanego przez Fundację Stefana Batorego oceniło, że zbudowanie w Pile pasieki społecznej, było w mijającym roku jednym z najlepszych działań na rzecz aktywności lokalnej.

Gala Super Samorząd odbyła się 20 listopada o godz. 19:00 i można ją było obejrzeć w Internecie na profilu Akcji Masz Głos.

– Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd trzeba było zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego wspólnie z Fundacją Aktywności Lokalnej, a potem ponad rok aktywnie w niej działać –czytamy w komunikacie Fundacji Batorego.

Przypomnijmy zatem, że z inicjatywy Fundacji Pszczoła na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile, powstała pasieka społeczna, ogród edukacyjny i domek do apiinhalacji. W ich budowę zaangażowali się członkowie Fundacji Pszczoła oraz wielu pilan i mieszkańców okolicznych miejscowości. Projekt zyskał także wsparcie władz miasta.

– Nagrodę Super Samorząd otrzymują organizacje społeczne i władze samorządowe za to, że wspólnie zrealizowały konkretną inicjatywę. Liczy się współpraca – łączenie sił i integracja w działaniu. Super Samorząd, bo samorząd to wszyscy mieszkańcy. Jury szczególnie doceniło solidarne działanie, ponieważ pandemia pogłębiła pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych – podkreśla komunikat Fundacji Batorego.

Sukces pilan i władz samorządowych jest tym większy, że jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik, wybierało laureatów z grona 121 lokalnych grup obywateli. Kolejnym wyzwaniem było pokonanie przeciwności, związanych z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami epidemicznymi.

– To więcej niż w roku ubiegłym, choć w pandemii działanie nie było łatwe. Według wewnętrznego badania akcji Masz Głos z kwietnia 2020, aż jedna trzecia uczestników programu musiała zawiesić działania, a podobna liczba zmienić kierunek aktywności i dostosować ją do nowych warunków – zaznaczają organizatorzy.

– Nasza historia pokazuje, że jesteśmy, jako mieszkańcy, zgraną społecznością, która potrafi oddolnie wypracować dla siebie rozwiązania, które chcemy. Potrzebne do tego było dużo dobrej woli, ale każdy dołożył do tego swoją cegiełkę. Podarował to, co miał najlepszego: czas, wiedzę, przestrzeń, doradztwo, dobre słowo (magia), pracę swoich rąk, pieniądze. Ta nagroda, to wiatr w skrzydła – który się bardzo przyda, bo mamy jeszcze dużo do zrobienia – komentują na Facebooku członkowie Fundacji Pszczoła.

Przypomnijmy, że nagrodę Super Samorząd Fundacja Batorego przyznaje od 2011 roku. Akcja Masz Głos natomiast, to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Stowarzyszenie POLITES, Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

Laureaci nagrody Super Samorząd 2020:

woj. podkarpackie
•    Koło Gospodyń Wiejskich w Nienadowej i władze samorządowe gminy Dubiecko za działania zbliżające mniejszość polską i ukraińską na Podkarpaciu,

woj. śląskie
•    Portal informacyjny Koniecpol.info oraz władze samorządowe miasta i gminy Koniecpol za zainteresowanie całej społeczności inicjatywą lokalną i wykorzystanie jej do załatwienia mniejszych oraz większych spraw mieszkańców,

woj. dolnośląskie
•    Sołectwo Pawłoszewo i władze samorządowe gminy Wołów za wspólną z mieszkańcami pracę nad dokumentem Strategii Rozwoju Sołectwa Pawłoszewo i opiekę nad najbliższym otoczeniem,

woj. lubuskie
•    Fundacja Kolejowa Stacja Lubsko/Sommerfeld i władze samorządowe gminy Lubsko, samorząd województwa lubuskiego za starania o poprawę połączeń kolejowych z Lubska do Zielonej Góry,
•    Moja BoraBora oraz władze samorządowe miasta Gorzów Wielkopolski za wielowydziałową wizję lokalną, której efektem są plany zagospodarowania przestrzeni, zgodne z potrzebami mieszkańców i możliwościami budżetowymi gminy,

woj. wielkopolskie
•    Fundacja Pszczoła i władze samorządowe miasta Piły za założenie pasieki społecznej,

woj. mazowieckie
•    Stowarzyszenie Zielona Akcja oraz władze samorządowe miasta Radomia za likwidację betonowej wyspy ciepła w środku miasta.

Piotr Gadzinowski – UM Piły
fot. Fundacja Pszczoła

nagroda_super_samorzad1_01

nagroda_super_samorzad1_02