Nawracające zapalenia uszu u psa | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Nawracające zapalenia uszu u psa

milusinscy

 

Panie Doktorze, od dłuższego czasu mam problem z moim psem, który na okrągło ma chore uszy. Przeszło dwa lata chodzę po weterynarzach. Jak tylko podleczę uszy i wydaje się, że jest wszystko dobrze, to po dwóch, trzech tygodniach problem na nowo wraca. Zastosowałam już chyba wszystkie krople do uszu jakie istnieją. Najgorsze jest to, że pies się męczy, a ja z nim. Czy jest jakaś szansa na wyleczenie mojego Maksa? Zdzisława z Budzynia.

Problem częstych nawracających zapaleń uszu dotyczy wielu psów i często ma swoją przyczynę pierwotną poza uszami. Lecząc tylko same uszy narażamy się na recydywę, gdyż główną przyczyną zapalenia uszu jest alergia wynikająca chociażby ze złego żywienia. Jeżeli więc nasz pupil ciągle łapie jakąś infekcję w uszach, to musimy wnikliwie przyjrzeć się problemowi i poszukać przyczyn alergii. Nie mniej jednak warto również zrobić wymaz z uszu oraz antybiotyk ogram, aby móc zastosować celowaną antybiotykoterapię.

Głównymi czynnikami alergicznymi mogącymi wywołać zapalenie ucha zewnętrznego są ropne zatoki około odbytowe, przebiałczenie lub też nietolerancja pokarmowa, przeważnie na białko zwierzęce. Również Atopowe Pchle Zapalenie Skóry może być częstą przyczyną zapaleń uszu.

Tak więc psa chorującego na nawracające zapalenie ucha zewnętrznego należy zabezpieczyć przeciwko pchłom. Należy również dostosować zawartość mięsa w diecie do poziomu 23% oraz dostarczyć w diecie odpowiedniego mięsa, które nie będzie alergizowało. Znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej, odpowiednio przygotowanej diety weterynaryjnej Dermatosis 4T. Jest to dieta hipoalergiczna, bogata w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.

Również zawsze należy wycisnąć zatoki okołoodbytowe i sprawdzić w ten sposób, czy nie ma w nich ropy, gdyż ropne zatoki bardzo często są przyczyną silnej alergii uszu. Jeżeli jest w nich ropa to należy je wyleczyć z bakterii, stosując miejscowo do zatok odpowiedni antybiotyk.

Polecam również zastąpienie kropi do uszu specjalnym proszkiem Oticurant, który oprócz tego, że ogranicza rozwój bakterii, to również pochłania wilgoć i lipidy, zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka oraz poprawia gojenie.

Zapraszam wszystkich czytelników do lektury poprzednich zagadnień na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl .

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04

www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.