Nie mów wole, co było w szkole! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Nie mów wole, co było w szkole!

Kiedyś pokutowała zasada, której hołdowali nauczyciele, wpajając ją swym uczniom, która brzmiała m.in. tak jak w tytule, albo „Nie mów matole, co było w szkole”, lub jeszcze inaczej: „Choćby cię smażono w smole, nie mów co się dzieje w szkole”. Czy dzisiaj jest podobnie i nadal belfrzy przestrzegają tej reguły? Z tego co mi wiadomo, jeszcze zdarzają się przypadki bakałarzy broniących owej dewizy, niczym niepodległości. Ale jest ich coraz mniej… bo i czasy, i zasady wychowawcze zmieniły się diametralnie.

Czy tą twardą, niczym spartańskie prawo, regułę można przetransponować na inny grunt… i na przykład wpajać ją politykom? Czemu nie, chyba ów imperatyw niektórym by się bardzo przydał i powinni go umieścić w swoim dekalogu politycznym.

Warto zauważyć, że prawie każda formacja polityczna będąca u steru władzy, niejednokrotnie wypomina swym adwersarzom, będącym w opozycji skarżypyctwo. PiS zarzuca Platformie, że jej politycy kablują o ich poczynaniach, które oczywiście są najwłaściwsze dla Polski, do Brukseli i bóg wie gdzie jeszcze. Nie pamięta jednak jak to było, gdy PO była u władzy i to oni donosili na rządzących… właśnie do Brukseli.

Nie da się zaprzeczyć, że skarżypyctwo to niezbyt chlubna cecha. Jednak, gdy służy ono celowi wyższemu, a żaden inny sposób nie jest w stanie powstrzymać obiektu oskarżeń od niecnych, bądź łamiących prawo uczynków, „donosicielstwo” może być rozgrzeszone. Ba, nawet być powinno.

Także w mniejszym, regionalnym, lokalnym wymiarze denuncjowanie ma się dobrze. Jest ono dość częste w użyciu. I jak służy dobru miasta, regionu czy lokalnej społeczności, i nie jest wytworem czyjejś wyobraźni, jest OK. Ale jak jest szukaniem dziury w całym, gdy jest czystą imaginacją, czy zwykłą fantasmagorią, która ma stanowić wygodną trampolinę wiodącą do politycznego celu, jak choćby fotel prezydenta, a przy tym dyskredytuje i obniża dotychczasową pozycję miasta, no to już jest zwykłym barbarzyństwem! Czy tak się dzieje w Pile?! Na to pytanie odpowiedzcie państwo sami!

Marek Mostowski

nie_mow_wole_co_bylo_w_szkole00

SAMSUNG DIGITAL CAMERA nie_mow_wole_co_bylo_w_szkole02