Niewydolność wątroby u psa | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Niewydolność wątroby u psa

milusinscy_lipiec_2017

Witam Doktora. Od roku mam problem z psem. Badania krwi wychodzą bardzo podwyższone. Ostatnio ALAT był 276, Kreatynina 2,2. Co mam robić? Mimo leczenia wyniki się nie poprawiają. Już gotuję mu jedzenie, podaję leki na wątrobę i nie ma poprawy. Co można jeszcze zrobić, aby pomóc mojemu psu? Może Pan Doktor znalazłby jakiś sposób na wyleczenie. Zdzisława z Chodzieży

Niestety wyniki badań biochemicznych krwi pani psa są kiepskie. Należałoby wykonać USG i dokładnie zdiagnozowań przyczynę złych wyników krwi. Z wyników, które pani ma, jasno wynika, że mamy do czynienia z niewydolnością wątroby i nerek. Choroba trwa już bardzo długo. Jeżeli niewydolność wątroby i nerek jest wynikiem np. złej diety, to nie powinno być problemu z wyleczeniem wątroby i z kontrolą uszkodzonych nerek.

Najczęściej do niewydolności wątroby dochodzi na skutek złej diety. Dieta zbyt bogata w białko po jakimś czasie uszkadza wątrobę. Związane jest to z tym, że komórki wątrobowe pracują za ciężko. Musimy wiedzieć, że każde białko, które dostarczymy do organizmu musi zostać przerobione przez hepatocyty wątrobowe, a jego metabolity wydalone przez nerki. Trafiają do naszej przychodni pacjenci, którzy jedzą wyłącznie mięso. Szczególnie dotyczy to yorków, którym właściciele podają do jedzenia to czego ich pupile się domagają. Tak więc duży odsetek yorków choruje na niewydolność wątroby.

W związku z ogromnym znaczeniem prawidłowej diety, na pierwszym miejscu w leczeniu chorej wątroby pojawia się rygorystyczna niskobiałkowa dieta bogata w odpowiednie mikroskładniki i nie zawierająca konserwantów. Idealna jest dieta weterynaryjna VetExpert Hepatic Dog, która zawiera odpowiednią, oczywiście niedużą zawartość białka. Logiczne jest to, że im mniej dieta zawiera białka tym mniej pracy będą miały hepatocyty – komórki wątrobowe. Jeżeli więc będziemy leczyć psa, a nie zmienimy diety, to wówczas mimo leczenia, parametry biochemiczne krwi się nie poprawiają, a nawet podniosą.

Nie zawsze standardowe leki stosowane w niewydolności wątroby są wystarczające. Czasami musimy sięgnąć po lepsze i droższe preparaty, aby nasilić regenerację hepatocytów. Idealnym preparatem leczącym wątrobę jest Samylin, który w krótkim czasie może zmniejszyć ALAT, a tym samym doprowadzić do wyleczenia wątroby. Na pewno opłaca się od samego początku zastosować ten lek, który w krótkim czasie na tyle zregeneruje hepatocyty, że wątroba sama zacznie sobie radzić.

Gdy opanujemy już wątrobę warto będzie w tym przypadku, przejść na dietę nerkową, gdyż nasz pacjent ma też niewydolne nerki. Zalecałbym tu też dietę tej samej firmy, co dieta wątrobowa. Nazywa się ona Renal dog. Dieta ta zapobiegnie, a przynajmniej znacznie spowolni uszkadzanie kanalików nerkowych, których pracuje już niewiele, na co wskazują wyniki.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Fot. Źródło: http://dogs-yol.ru/forum/index.php?topic=10095.0