Niezwykły koncert gitarzystów w pilskiej świątyni

21 lipca wieczorem, w Kościele Św. Rodziny w Pile odbył się niezwykły koncert zespołu gitarzystów Jacaras – grupa zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierza nocne ulice miasta. Muzycy zaprezentowali pilskiej publiczności oraz zaproszonym gościom ze Szwajcarii program „Barok zuchwały”. Muzykę, która była po części pisana przez księży muzykujących w XVII –XVIII wieku w Hiszpanii. Koncert odbył się w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Zespół  Jacaras, dla którego to nie była pierwsza wizyta  w Pile powstał w 2009 roku. Tworzą ją absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od września 2012 roku zespół podjął współpracę ze śpiewaczką pochodzącą z Meksyku – Julietą Gonzalez-Springer, specjalizującą się w wykonawstwie barokowym. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w uczelni klasę gitary. Zespół wykonuje wokalno-instrumentalne formy okresu baroku oraz tańce Hiszpanii, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tych tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Inne przetrwały w społecznościach lokalnych (canario), wiele zaś popadło w zupełne zapomnienie (mariona, cumbee). Wspólną cechą wszystkich tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX w. w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie, jako flamenco. Rytm podkreślany był nie tylko użyciem kastanietów, tamburyna, ale specyficznymi uderzeniami w struny gitary (rasgueado), a nawet w pudło rezonansowe. Tańce improwizowano, dokonując szeregu przekształceń wariacji, jak było to w zwyczaju gitarzystów. Pierwsze znane dziś z publikacji wariacje muzyczne to gitarowe Diferencias Luysa de Narvaeza z 1538 roku. W tańcach mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej, indiańskiej, a nawet afrykańskiej.

Członkowie: Prof. Piotr Zaleski – timple, Julita Gonzalez – Springer – wokal, Jakub Persona – instr. Perkusyjne, Łukasz Figiel – gitara basowa, Mateusz Ławniczak – gitara, Łukasz Oleszek – gitara, Martin Złotnicki – gitara.

Sebastian Daukszewicz

niezwykly_koncert_gitarzystow00

niezwykly_koncert_gitarzystow30 niezwykly_koncert_gitarzystow01 niezwykly_koncert_gitarzystow02 niezwykly_koncert_gitarzystow03 niezwykly_koncert_gitarzystow04 niezwykly_koncert_gitarzystow05 niezwykly_koncert_gitarzystow06 niezwykly_koncert_gitarzystow07 niezwykly_koncert_gitarzystow08 niezwykly_koncert_gitarzystow09 niezwykly_koncert_gitarzystow10 niezwykly_koncert_gitarzystow11 niezwykly_koncert_gitarzystow12 niezwykly_koncert_gitarzystow13 niezwykly_koncert_gitarzystow14 niezwykly_koncert_gitarzystow15 niezwykly_koncert_gitarzystow16 niezwykly_koncert_gitarzystow17 niezwykly_koncert_gitarzystow18 niezwykly_koncert_gitarzystow19 niezwykly_koncert_gitarzystow20 niezwykly_koncert_gitarzystow21 niezwykly_koncert_gitarzystow22 niezwykly_koncert_gitarzystow23 niezwykly_koncert_gitarzystow24 niezwykly_koncert_gitarzystow25 niezwykly_koncert_gitarzystow26 niezwykly_koncert_gitarzystow27 niezwykly_koncert_gitarzystow28 niezwykly_koncert_gitarzystow29

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *