„Noce i dnie” w pilskim teatrze. Zapraszamy na klasykę polskiej literatury | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  „Noce i dnie” w pilskim teatrze. Zapraszamy na klasykę polskiej literatury

  Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile zaprasza na spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu NOCE I DNIE w reżyserii Sebastiana Majewskiego.
  22 września 2019, godz. 19.00. Bilet: 35 zł, 25 zł balkon.

  Obsada: Izabela Beń, Magdalena Jaworska (gościnnie), Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Wojciech Masacz, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki.

  Czterdzieści sześć lat po głośnym spektaklu Izabelli Cywińskiej Teatr im. Bogusławskiego znów zaprasza swoich Widzów do uczestniczenia w świecie stworzonym przez Marię Dąbrowską. Noce i dnie to powieść związana z Kaliszem i ziemią kaliską w sposób wyjątkowy. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście biografia autorki – wybitnej pisarki urodzonej i wychowanej w Russowie pod Kaliszem, zdobywającej edukację na kaliskiej pensji. Jednak, co istotniejsze, samo miasto (zwane w powieści Kalińcem) i otaczające je tereny są miejscem akcji dla epickiej sagi przedstawiającej losy książkowej rodziny Niechciców. Powieść jest szczególną panoramą losów – od powstania styczniowego, aż po pierwsze dni I wojny światowej. To opowieść o mierzeniu się z codzienną prozą życia, osobistymi marzeniami, zmienną rzeczywistością społeczną, wielką historią. Spektakl, na podstawie autorskiej adaptacji powieści, wyreżyseruje Sebastian Majewski – uznany reżyser, dramatopisarz i dramaturg. W jego dorobku dramaturgicznym szczególną rolę odgrywają sceniczne adaptacje polskiej klasyki – jak na przykład zrealizowana w Narodowym Starym Teatrze Trylogia według Sienkiewicza, czy też Ziemia obiecana na podstawie powieści Reymonta, przygotowana dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

  Reżyser – wraz ze współpracownikami i szóstką aktorów – zaprasza na spotkanie z „emocjonalnie płomienną Barbarą Ostrzeńską, niebiańsko spokojnym Bogumiłem Niechcicem, po ojcu zdyscyplinowaną Agnieszką Niechcic, zaradnie przedsiębiorczą Michaliną Ostrzeńską, rozkochaną Teresą Kociełł, korzystającym z życia Lucjanem Kociełłem i oddanym dla kraju powstańcem Klemensem Klickim”. Spektakl był prezentowany na 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu.

  Nagrody:

  - wyróżnienie jury społecznego dla Magdaleny Jaworskiej na 43. Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych ,,Klasyka Polska” w Opolu

  - nagroda im. Jacka Woszczerowicza dla Izabeli Wierzbickiej na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu.

  Spektakl bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

  Teatr Miejski pl. Staszica 1
  22 września (niedziela) 2019 roku, godz. 19:00.
  Bilet: 35 zł, 25 zł (balkon).
  Czas trwania 120 minut

  Informacje w godz. od 8:00 do 15:00, tel. 67 210 5007, e-mail: teatr@rck.pila.pl ,

  Rezerwacja i zakup biletów kasa: tel. 602 252 675, e-mail: kasa@rck.pila.pl

  RCK Piła

  noce_i_dnie_w teatrze1_01

  noce_i_dnie_w teatrze1_02