Odszedł genialny konstruktor związany z historią Piły | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Odszedł genialny konstruktor związany z historią Piły

Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci Przyjaciela Pilskiego Muzeum Wojskowego, wczoraj rano (5 sierpnia 2019 r.) odszedł Pan płk inż. Zbigniew Węglarz. Jeszcze rok temu zaszczycił nas swoją obecnością i uroczyście otworzył wystawę stałą Pilskiego Muzeum Wojskowego, dokumentującą 100 lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego.

Przez ostatnie dwa lata swojego życia był bardzo zaangażowany w odbudowę i promocję trenażera czołgowego MPG-69. Pan pułkownik przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, gdzie stworzył gokarty do nauki jazdy samochodem ciężarowym oraz wspomniany wcześniej trenażer MPG-69 do nauki jazdy czołgiem.

Był niesamowitym człowiekiem, za skonstruowanie trenażera otrzymał w 1971 roku nagrodę, za którą zlecił w FSO złożenie samochodu Warszawa 223 kombi. W tamtych czasach wersja kombi nie była dostępna w kraju. Pan pułkownik kupił w sklepie blachy od kombi i poprosił o złożenie takiego wozu dla siebie. Jeszcze kilka lat temu po ulicach Lublina jeździł Warszawą kombi, holując swój kolejny opatentowany wynalazek rozkładaną automatycznie przyczepę kempingową. Był ciekawym, aktywnym człowiekiem, który żył w ciekawych czasach.
Cześć Jego Pamięci.

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskiego Muzeum Wojskowego

odszedl_genialny_konstruktor

odszedl_genialny_konstruktor1