Ograniczenie władzy rodzicielskiej i uregulowanie kontaktów

przeworek2_net

Jestem mamą czteroletniej Zuzi, mój partner zostawił mnie kiedy nasza córeczka miała trzy miesiące. Ojciec dziecka ma sądownie uregulowane alimenty, które zazwyczaj stara się płacić w terminie. Problemem jest jednak kwestia jego kontaktów z córką. Od jakiegoś czasu pojawia się w naszym domu coraz rzadziej, a w dodatku przestał stosować się do naszych uzgodnień i potrafi przyjść na spotkanie bez zapowiedzi lub wręcz wcale się nie odezwać i zniknąć na kilka tygodni. Ostatnio zapomniał o przyjęciu urodzinowym Zuzi, pojawił się natomiast w dniu kiedy planowałam wyjazd weekendowy do rodziny. Ta sytuacja staje się dla naszej córki coraz bardziej trudna, a dla mnie coraz bardziej frustrująca. Ciężko jest mi cokolwiek zaplanować, ponieważ nigdy nie wiem kiedy pojawi się tata Zuzi, a kiedy stwierdzi, że to nie jest odpowiedni czas na spotkanie.

W dodatku zaczyna coraz częściej przebąkiwać o wyjeździe do pracy za granicę. Obawiam się, że wtedy sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Chciałabym pozbawić go władzy rodzicielskiej, ponieważ nie wyobrażam sobie jak to będzie kiedy on wyjedzie, a ja nie będę mogła podejmować samodzielnie decyzji związanych z córką.

Aśka z Piły

Z Pani opisu wynika, że ojcu dziecka w chwili obecnej przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej. Oczywiście, jest możliwe pozbawienie rodziców władzy, należy jednak pamiętać, że jest to bardzo radykalne rozwiązanie i jest stosowane przez sądy z bardzo dużą ostrożnością. Aby sąd stwierdził, iż faktycznie wystąpiły przesłanki pozwalające na pozbawienie władzy rodzicielskiej należy udowodnić, że istnieje trwała przeszkoda uniemożliwiająca wykonywanie władzy, rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub rażąco zaniedbują swoje obowiązki wobec dziecka. Nie wystarczy wykazanie, że ojciec czasami nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, trzeba wykazać, że ma to charakter rażący.

Jeżeli faktycznie Pani partner planuje wyjazd za granicę do pracy, a jednocześnie jesteście Państwo silnie skonfliktowani, najbardziej zasadnym wydawałoby się wystąpienie o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca nad małoletnią. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską do współdecydowania o istotnych sprawach dotyczących dziecka. Może to być między innymi współdecydowanie o kwestiach związanych ze zdrowiem, edukacją, albo chociażby z miejscem stałego zamieszkania dziecka.

Z całą pewnością warto również zadbać o jasne zasady dotyczące kontaktów ojca z dzieckiem. Jeżeli nie są Państwo w stanie się porozumieć lub były partner swoimi działaniami łamie wcześniejsze ustalenie warto jest zwrócić się do sądu o uregulowanie kontaktów.

Domagając się sądowego uregulowania kontaktów należy przedstawić we wniosku swoją propozycję realizacji tych spotkań. Proszę wskazać nie tylko w jakich terminach mają się one odbywać, ale także w jakim miejscu i czy ojciec powinien mieć możliwość zabierania córki poza jej miejsce zamieszkania, czy też kontakty mają odbywać się wyłącznie w Pani obecności? Nie należy także pomijać kwestii związanych ze świętami czy wakacjami, zazwyczaj w tym okresie rodzice, którzy nie mieszkają na stałe z dziećmi chcą poświęcić im nieco więcej czasu.

Proszę także pamiętać, że powinna Pani starać się uzasadnić, dlaczego chciałaby, aby kontakty odbywały się określony sposób. Jeżeli zależy Pani na tym, aby tata odwiedzał córkę wyłącznie w domu, warto wskazać, że córka jest jeszcze mała, a dodatku silnie związana emocjonalnie z Panią i wyjazdy poza jej naturalne środowisko mogłyby okazać się dla niej zbyt stresujące. Zawsze należy mieć na względzie, że kontakty powinny być przede wszystkim uregulowane tak, aby były jak najbardziej satysfakcjonujące i komfortowe dla córki. Potrzeby zarówno Pani, a także byłego partnera siłą rzeczy muszą znaleźć się na dalszym planie.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie

Agnieszka Przeworek