Omówiono Gminny program rewitalizacji dla miasta Piły

Samorząd miasta Piły prowadzi aktywnie działania rewitalizacyjne od 2000 roku. Ogromna skala i zróżnicowanie występujących w Pile problemów rewitalizacyjnych wymusiło zróżnicowane podejście władz miasta do ich rozwiązywania. 25 października 2016 roku pomiędzy samorządem województwa wielkopolskiego a Gminą Piła podpisana została umowa nr DPR.U.69/2016 na dofinansowanie realizacji projektu pn. „Opracowanie gminnego programu rewitalizacji dla miasta Piły” ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. 2 grudnia  2019 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Piły odbyło się konferencja prasową z udziałem Piotra Głowskiego, prezydenta Piły i Teresy Jakubowskiej, z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich na której omówiono założenia i stan realizacji Gminnego programu rewitalizacji dla miasta Piły (GPR).

Rewitalizację należy rozumieć jako proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie programu rewitalizacji.

Rewitalizacja to najprościej mówiąc naprawa, ożywienie obszaru miasta, w którym nagromadzenie i skala występujących problemów, głównie społecznych, spowodowały jego zastój i degradację. Rewitalizacja ma przyczynić się do poprawy, jakości życia mieszkańców i odbudowy więzi społecznych, przywrócenia ładu przestrzennego czy ożywienia gospodarczego.

– To program obowiązkowy dla gmina, ale my z naszej strony podchodzimy do niego intensywnie i bardzo dużym zaangażowaniem . Uważamy, że to nie tylko dobre narzędzie do tego żeby zmieniać miasto, ale również doskonały materiał, który pokazuje, w jaki sposób miasto się zmienia i co w nim się dzieje. Wyraźnie widać, że ta część publiczna absolutnie jest kluczowa, jeśli chodzi o działania.Prawie 60% są to środki, które my posiadamy tzn. środki publiczne, duża część środków unijnych i niewielkie zaangażowanie środków prywatnych. Takich obszarów, które dotknęły zmiany jest wiele. Jednak najbardziej widocznym jest teren strefy przemysłowej – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Obszar rewitalizacji zajmuje 1272 ha tj. 12,4% pow. miasta. Mieszkańcy obszaru rewitalizacji stanowią 24,7% ogółu mieszkańców miasta, tj. 17,9 tys. osób. Na bieżąco prowadzony jest monitoring realizacji  GPR, w którym ujęto 102 projekty na łączną kwotę 475,03 mln zł.

W realizacji jest 41 projektów, zakończono 6 projektów; poniesione nakłady wyniosły 100,2 mln zł. Ich analiza wg źródeł finansowania wykazała finansowanie rewitalizacji na poziomie 61,58% ze środków publicznych,  w 34,63% ze środków unijnych oraz w 3,79 % ze środków prywatnych.

Dużą pulę projektów rewitalizacyjnych stanowią projekty społeczne. Spośród 30 rejonów pracy MOPS, aż 19 znajduje się na obszarze rewitalizacji. Z liczby 113 rodzin objętych asystą, aż 90 mieszka na obszarze rewitalizacji.  Ogólna liczba osób korzystających z pomocy społecznej z terenu Piły w 2018 roku wyniosła  4620. Liczba osób objętych działaniami z terenu rewitalizowanego stanowiła 56,64 % objętych pomocą MOPS, tj. 2617 osób. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile realizuje wiele projektów i działań społecznych, skierowanych w przeważającej części do mieszkańców obszaru rewitalizacji. Potwierdza to poprawność diagnozy problemów społecznych, którą przeprowadzono na etapie opracowania GPR.

Równolegle realizowane są liczne projekty infrastrukturalne, których realizacja będzie miała korzystny wpływ na przestrzeń i gospodarkę, a także na ograniczanie problemów społecznych miasta Piły, podniesienie jakości życia mieszkańców i tworzenie warunków dla rozwoju. Do największych projektów, w części zrealizowany, należy rewitalizacja obszarów poprzemysłowych  na terenie miasta Piły – rozwój strefy przemysłowej Piła południowo-wschodnia, w wyniku, którego przygotowano nowe tereny inwestycyjne i utworzono  nowe miejsca pracy.

Kolejnymi dużymi przedsięwzięciami są inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną (np. drogowy układ komunikacyjny, ścieżki rowerowe, transport publiczny MZK), energooszczędność i termomodernizacje (np. obiekty oświaty, kultury, komunalne budownictwo wielorodzinne, noclegownia Monar – Markot dla matek z dziećmi i samotnych kobiet).

W proces rewitalizacji włączeni są liczni partnerzy instytucjonalni i społeczni, w tym organizacje pozarządowe i mieszkańcy miasta.

Sebastian Daukszewicz

omowiono_gminny_program1_01

omowiono_gminny_program1_06 omowiono_gminny_program1_02 omowiono_gminny_program1_03 omowiono_gminny_program1_04 omowiono_gminny_program1_05