Osiem nowel w Narodowym Czytaniu 2019. Poczytaj i TY! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Osiem nowel w Narodowym Czytaniu 2019. Poczytaj i TY!

osiem_nowel_w_narodowym

- Te osiem nowel to klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent Polski, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Warto czytać, bo jak mówi Jarosław Mikołajewski (poeta, tłumacz i autor reportaży) – Trudno zapomnieć ten stan szczęścia, jaki może dać książka – że coś nami owładnęło, jakaś fascynująca rzeczywistość stanęła przed nami i możemy do niej po prostu wejść.

red