Panika, czy racjonalizm?

Tak się stało, że przyszło nam żyć w „nienormalnych” czasach. Przecież trudno uznać za normalny, okres kiedy na świecie rozprzestrzenia się epidemia/pandemia koronawirusa, a konkretnie SARS-CoV-2. Wielu z nas nie pamięta podobnych do dzisiejszego okresów (czyt. epidemii). Jak to się stało, że ów wirus przynależny zwierzętom, rzekomo przeniósł się na człowieka z łuskowca, dzikiego ssaka nielegalnie sprzedawanego ze względu na swoje łuski i mięso? Czy tak stało się naprawdę? Czy może został on stworzony w jakimś laboratorium i „wymknął” się spod kontroli? Tego nie wie nikt, no może tylko jego potencjalny twórca.

Sytuacja, w której znalazła się praktycznie cała populacja homo sapiens, ale także miotanie się „zarządzających” państwami, przedstawianie informacji o epidemii i jej skutkach – wielokrotnie mocno przerysowane – przez media, w ciągu bez mała całego czasu antenowego, to wszystko sprawia, że społeczeństwo ulega PANICE, zamiast zachowywać się racjonalnie i pragmatycznie. Gros z nich bardziej niż wirusa boi się o swoje miejsca pracy, a tym samym o pozyskiwanie środków do życia!

Czy komuś zależy na wzbudzaniu w społeczeństwie panicznego lęku? Kto wydaje „krzyk” – wzorem Pana, mitologicznego bożka – który ma wprawiać ludzi w nagły, bezpodstawny i zaraźliwy strach?

Nie można oczywiście bagatelizować wirusa. Należy mieć się przed nim na baczności, ale wszystko to powinno mieć ręce i nogi. Higiena, nie dotykanie twarzy brudnymi rękami, nie „plucie” na innych, etc. – słowem zachowanie rozsądne i inteligentne… bo przecież jesteśmy homo sapiens!

Dla przypomnienia. Na przełomie 1970/71 roku świat i Polskę nawiedziła bardzo zjadliwa grypa zaimportowana z Hongkongu, dlatego nazwana A2 Hongkong 68. Wtedy według oficjalnych danych w kraju nad Wisłą zarażeniu uległo… ponad 6 mln osób, a zmarło ponad 25 tysięcy!!!

Dbajmy o siebie, a władze niech zastanowią się nad zapobieżeniem upadkowi gospodarki, bo to ona nakręca koniunkturę i pozwala ŻYĆ!!!

Marek Mostowski

PS. Zachęcam do przeczytania krótkiej wypowiedzi prof. dr hab. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Pracowni Wirusologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego, właśnie o koronawirusie (str. 25).

received_262592404745087

mitologia.fandom.com ŁUSKOWIEC-dinoanimals.pl