PIŁA. Bydgoska zakwalifikowana do dofinansowania | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

PIŁA. Bydgoska zakwalifikowana do dofinansowania

Taką dobrą wiadomość mieszkańcom Piły przekazał 9 stycznia 2020 r. Prezydent Piły Piotr Głowski. Jeszcze bez konkretów jaką kwotę dofinansowania miasto otrzyma i kiedy inwestycja może ruszyć, ale jest po raz kolejny nadzieja, że pilanie doczekają się trzeciego etapu tej inwestycji od ronda przy ulicy Okólnej do al. Powstańców Wielkopolskich.

W ubiegłym roku wniosek znalazł się na wysokiej ósmej pozycji listy rankingowej Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki czemu miał otrzymać dofinansowanie na poziomie ponad trzech milionów złotych, jednak ku zaskoczeniu prezydenta i urzędników miejskich została ona przesunięta na dalszą pozycję. Dziś pojawiło się po raz kolejny światełko w tunelu.

- Złożyliśmy dokumenty w nowym programie związanym z Funduszem Dróg Samorządowych, który dofinansowuje drogi na terenach gmin i że chcielibyśmy, aby taki projekt został zrealizowany w 2020 r. Są pierwsze dobre wiadomości. Dostaliśmy pismo, w którym informuje się nas, że zadanie pt. Przebudowa ul. Bydgoskiej w mieście Piła etap 3 zostało ujęte na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania ze środków Funduszu. Przygotowaliśmy solidny wniosek, który znowu został zarekomendowany. Teraz piłka jest po stronie polityków, żeby ktoś Warszawie nie wpadł na pomysł, aby go wyciąć. Zwracam się w szczególności do panów parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości, żeby się tym tematem zajęli. Tak, aby nie stało się jak ostatni raz, że dobry wniosek na przebudowę Bydgoskiej z pozycji gwarantowanej dofinansowaniem spadł na pozycję niefinansową. Mam nadzieję, że ta konferencja nie służy do bicia piany tylko jest konferencją informacyjną, prawie pewną. Obecnie w pilskim budżecie nie ma zaplanowanych środków na przebudowę Bydgoskiej, ale pani skarbnik już myśli skąd te pieniądze wziąć, aby w momencie podpisania umowy one już były – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Koszt inwestycji ma wynieść ponad 6 milionów złotych. Miasto liczy na dofinansowanie 50% procentowe.

- Etap trzeci obejmie przebudowę skrzyżowania, przebudowę głównej osi jezdni, do tego ścieżki rowerowe oraz chodniki. Będą dwa przejścia dla pieszych – jedno przy budynku szkoły podstawowej oraz przy stadionie żużlowym Polonii, czyli będą one w tych samych miejscach, co obecnie. Projektujemy tam sygnalizację świetlną, czyli będą dużo bezpieczniejsze. Natomiast jeśli chodzi o pas drogowy, to zostanie on poszerzony o pas lewoskrętu na skrzyżowaniu Bydgoskiej z Roosevelta . Chcemy tą inwestycję wykonać w tym roku – dodaje Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Zgodnie z ustawą o Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie zostanie udzielone po zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów i podpisaniu umowy z Wojewodą Wielkopolskim.

Sebastian Daukszewicz

bydgoska_zakwalifikowana1_01

bydgoska_zakwalifikowana1_04 bydgoska_zakwalifikowana1_02 bydgoska_zakwalifikowana1_03