Piła. Było CSS „Tarcza”, będzie osiedle mieszkaniowe | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła. Było CSS „Tarcza”, będzie osiedle mieszkaniowe

  Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza od wielu miesięcy stoi pusty, a jeszcze nie tak dawno odbywały się tam różne wydarzenia strzeleckie dla młodzieży czy Bractwa Kurkowego Tarcza. Niestety spółka Aqa-Pil postanowiła jakiś czas temu wygasić działalność i przekazać obiekty w dobre ręce. Jak się okazało żadne plany do dziś nie zostały wdrożone w życie. 26 listopada na konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski przekazał informację, jaka przyszłość czeka tereny i obiekt CSS „Tarcza”. Ma tam powstać Osiedle Leśne.

  - Podjęliśmy działania związane z przygotowaniem nowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Jednym z pomysłów jest zmiana tego rejonu. To nie tylko te budynki po byłej strzelnicy, ale też 30 hektarów ziemi, które były wyłączone z użytkowania, aby podczas strzelań nie zrobić komuś krzywdy. Ponad połowa -17 ha jest własnością miasta a reszta do Agencji Mienia Wojskowego. Chcemy jak najlepiej wykorzystać istniejące przestrzenie puste na nowe osiedle. Jest już kilka takich projektów w Pile, m.in. Gładyszewo, „Zielone Wzgórza” a potem Osiedle Leśne. Budynki nadają się idealnie do tego, by pełniły funkcje miejskie społeczne, np. żłobek, przedszkole, gabinety lekarskie usługowe typu fryzjer. Obiekt ma służyć mieszkańcom tego przyszłego osiedla. To ma być taki Konstancin z dużą ilością zieleni i starodrzewia. Budowa tego osiedla o niskiej zabudowie to perspektywa do 5 lat – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

  Jakiś czas temu były plany, aby teren został przekazany Szkole Policji a ostatnio Starostwo Powiatowe w Pile było także zainteresowane i wnioskowało o nieodpłatne przejęcie przeznaczonych do wydzierżawienia nieruchomości. Także tu nie udało się dojść do porozumienia.

  - Powiat nie złożył żadnej oferty związanej z finansami i temat umarł śmiercią naturalną. Prezydent Krzysztof Szewc kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielem powiatu pilskiego, ale nic z tego nie wyszło. Nie chcemy przekazywać tego za bezcen. Lepiej byłoby, gdyby powiat, zamiast wydawać na strzelnicę, przeznaczył pieniądze na remont będącej w jego zarządzie ulicy Kamiennej. Tym bardziej że po wykonaniu przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację całej infrastruktury podziemnej, wszystko jest gotowe do wykonania tej ważnej inwestycji dla obecnych i przyszłych mieszkańców Gładyszewa. Piła czeka też, na wybudowanie nowego mostu przy ulicy 11 Listopada. Za utrzymanie tego obiektu również odpowiada Starostwo Powiatowe w Pile – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

  Prezydent nie obawia się także sprzeciwu Agencji Mienia Wojskowego, która w ramach darowizny przekazała teren na cele strzelectwa sportowego. W opinii prezydenta Piły bowiem, ten cel został wypełniony i w świetle orzecznictwa sądowego w podobnych przypadkach, samorząd może obecnie swobodnie dysponować ogromną przestrzenią, lepiej ją wykorzystując.

  Sebastian Daukszewicz

  bylo_css_tarcza1_01

  bylo_css_tarcza1_15 bylo_css_tarcza1_02 bylo_css_tarcza1_03 bylo_css_tarcza1_04 bylo_css_tarcza1_05 bylo_css_tarcza1_06 bylo_css_tarcza1_07 bylo_css_tarcza1_08 bylo_css_tarcza1_09 bylo_css_tarcza1_10 bylo_css_tarcza1_11 bylo_css_tarcza1_12 bylo_css_tarcza1_13 bylo_css_tarcza1_14