Piła doczekała się ławeczki Stanisława Staszica | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Piła doczekała się ławeczki Stanisława Staszica

O tej atrakcji turystycznej mówiło się już w ramach jubileuszu 500-lecia Miasta Piły, lecz dopiero po uzyskaniu 1107 głosów w ramach pilskiego budżetu obywatelskiego na 2017 rok udało się wykonać na Placu Konstytucji 3 Maja ławeczkę Stanisława Staszica, współtwórcy Konstytucji 3-cio Majowej. Rzeźba przedstawia wielkiego pilanina przeglądającego pierwsze wydanie jego dzieła pt. „Przestrogi dla Polski”. Ławeczka będzie doskonałym miejscem, aby na chwilę się zatrzymać, zastanowić nad otaczającym nas światem. Koszt nowej atrakcji turystycznej Piły to 125 tys. zł.

Ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski” unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, która przysiada obok niego. W zamyśle Autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie, jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu – ubrany jest we francuski strój, model z  roku 1812. Konstrukcja ławki, na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla (z 1795 roku) oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu.

Autorem ławeczki jest dr. Norbert Sarnecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.

- Projekt powstał w wyniku konkursu, które ogłosiło Miasto Piła. Okazało się, że mój projekt spodobał się i doszło do realizacji. Musiałem dokonać badań historycznych – sprawdzić jak Staszic wyglądał, w co był ubrany i ewentualnie, na jakiej ławce mógłby siedzieć. Czas wykonania takiej rzeźby to ok. 4-5 miesięcy. Zawsze staram się przy takich projektach wnieść jakiś walor, w tym przypadku np. pojawiła się lektura „Przestrogi dla Polski”. Jestem zadowolony z tej realizacji i cieszy mnie, że mieszkańcom się podoba – mówi rzeźbiarz, dr. Norbert Sarnecki.

Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonał 9 października Piotr Głowski, prezydent Piły, Stanisław Dąbek, (który wcielił się w postać Staszica), dyrektor RCK, oraz Maria Andrzejewska, pomysłodawczyni powstania tej ławeczki.

Sebastian Daukszewicz

pila_doczekala_sie_laweczki00

pila_doczekala_sie_laweczki75 pila_doczekala_sie_laweczki01 pila_doczekala_sie_laweczki02 pila_doczekala_sie_laweczki03 pila_doczekala_sie_laweczki04 pila_doczekala_sie_laweczki05 pila_doczekala_sie_laweczki06 pila_doczekala_sie_laweczki07 pila_doczekala_sie_laweczki08 pila_doczekala_sie_laweczki09 pila_doczekala_sie_laweczki10 pila_doczekala_sie_laweczki11 pila_doczekala_sie_laweczki12 pila_doczekala_sie_laweczki13 pila_doczekala_sie_laweczki14 pila_doczekala_sie_laweczki15 pila_doczekala_sie_laweczki16 pila_doczekala_sie_laweczki17 pila_doczekala_sie_laweczki18 pila_doczekala_sie_laweczki19 pila_doczekala_sie_laweczki20 pila_doczekala_sie_laweczki21 pila_doczekala_sie_laweczki22 pila_doczekala_sie_laweczki23 pila_doczekala_sie_laweczki24 pila_doczekala_sie_laweczki25 pila_doczekala_sie_laweczki26 pila_doczekala_sie_laweczki27 pila_doczekala_sie_laweczki28 pila_doczekala_sie_laweczki29 pila_doczekala_sie_laweczki30 pila_doczekala_sie_laweczki31 pila_doczekala_sie_laweczki32 pila_doczekala_sie_laweczki33 pila_doczekala_sie_laweczki34 pila_doczekala_sie_laweczki35 pila_doczekala_sie_laweczki36 pila_doczekala_sie_laweczki37 pila_doczekala_sie_laweczki38 pila_doczekala_sie_laweczki39 pila_doczekala_sie_laweczki40 pila_doczekala_sie_laweczki41 pila_doczekala_sie_laweczki42 pila_doczekala_sie_laweczki43 pila_doczekala_sie_laweczki44 pila_doczekala_sie_laweczki45 pila_doczekala_sie_laweczki46 pila_doczekala_sie_laweczki47 pila_doczekala_sie_laweczki48 pila_doczekala_sie_laweczki49 pila_doczekala_sie_laweczki50 pila_doczekala_sie_laweczki51 pila_doczekala_sie_laweczki52 pila_doczekala_sie_laweczki53 pila_doczekala_sie_laweczki54 pila_doczekala_sie_laweczki55 pila_doczekala_sie_laweczki56 pila_doczekala_sie_laweczki57 pila_doczekala_sie_laweczki58 pila_doczekala_sie_laweczki59 pila_doczekala_sie_laweczki60 pila_doczekala_sie_laweczki61 pila_doczekala_sie_laweczki62 pila_doczekala_sie_laweczki63 pila_doczekala_sie_laweczki64 pila_doczekala_sie_laweczki65 pila_doczekala_sie_laweczki66 pila_doczekala_sie_laweczki67 pila_doczekala_sie_laweczki68 pila_doczekala_sie_laweczki69 pila_doczekala_sie_laweczki70 pila_doczekala_sie_laweczki71 pila_doczekala_sie_laweczki72 pila_doczekala_sie_laweczki73 pila_doczekala_sie_laweczki74