Piła. Dzięki podpisanej umowie ambitne plany Centrum Badawczo – Rozwojowego OZE

16 kwietnia  2021 r. odbyło się podpisanie umowy pomiędzy  PUSS w Pile a spółką Gwda na prowadzenie prac badawczych w zakresie odnawialnych źródeł energii w Centrum  Badawczo-Rozwojowym  OZE na terenie spółki Gwda. W tym miejscu będą opracowane nowe, tańsze i bardziej ekonomiczne panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne solarne i elektrownie wiatrowe. Prace badawcze prowadzone będą do maja 2026 roku.

– Jest to największy z projektów, jaki realizuje branża komunalna z nauką. Spółka Gwda tworzy nową jakość w zakresie badań naukowych. Koszt całego projektu wyniósł prawie 850 tys. złotych, z czego spółka Gwda otrzymała ponad 524 tys. złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Mamy już rozpisany harmonogram na pięć lat, aby to zadanie realizować. Będziemy tworzyć nowe rzeczy i badać  istniejące w zakresie odnawialnych źródeł energii w gospodarce komunalnej, miejskiej przy ścisłej współpracy z naukowcami PUSS w Pile – mówi Tomasz Wojciechowski, Prezes Zarządu GWDA sp z oo.

To kolejny etap współpracy pomiędzy Uczelnią a spółką Gwda, wspieraną przez Miasto Piła

– Miasto jest olbrzymim odbiorcą energii z różnych źródeł i oszczędności mogą być liczone nawet w setkach tysięcy złotych w skali roku. Pokazujemy nie tylko jak nowy budynek będzie wyglądać, ale ile zużywa energii.  Piła jest miastem smart, chcielibyśmy aby również było miastem green, gdzie wykorzystuje się energię odnawialną i tym samym wpływa się na poprawę klimatu. Nie można tego robić za biurka, ale trzeba tutaj lokalnie w Centrum Badawczo-Rozwojowym OZE, które jest odpowiednim miejscem do tego typu działań. Rozmawiamy także aby stypendia socjalne przeznaczać na nagrody za sensowne projekty związane z Uczelnią lub Miastem –  dodaje Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

Prace badawcze w  OZE dotyczyć będą m.in. optymalizacji mikrosieci prosumenckiej OZE, wydajności ogniw fotowoltaicznych, autonomicznego powietrznego systemu zasilania, optymalizacji sieci energetycznej w gospodarce.

– Uczelnia kierować będzie badaniami i wspierać projekt kadrą naukową. Dzięki uczestnictwu w tego typu projektach realizujemy również misję Uczelni w zakresie praktyczności kształcenia oraz wspierania środowiska lokalnego – mówi dr hab. Jan Polcyn, prof. PUSS, Prorektor PUSS w Pile.

Na terenie Centrum OZE zostały wybudowane: wieża wiatrakowa wraz turbiną siłowni wiatrowej o mocy 5kW, kontener biurowy przeznaczony do badań nad nowymi technologiami związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii i dwa rzędy paneli fotowoltaicznych w ilości 20 sztuk o łącznej mocy 5 kW. Ponadto Centrum zostało wyposażone między innymi w mikroskop sił atomowych, symulator słońca, magazyn energii 10 kWh oparty o 20 akumulatorów, dygestorium oraz multimetr laboratoryjny.

Sebastian Daukszewicz

dzieki_podpisanej_umowie1_01

dzieki_podpisanej_umowie1_09 dzieki_podpisanej_umowie1_02 dzieki_podpisanej_umowie1_03 dzieki_podpisanej_umowie1_04 dzieki_podpisanej_umowie1_05 dzieki_podpisanej_umowie1_06 dzieki_podpisanej_umowie1_07 dzieki_podpisanej_umowie1_08