Piła. Komenda Powiatowa Policji w nowej siedzibie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła. Komenda Powiatowa Policji w nowej siedzibie

  W poniedziałek, 29 listopada 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile – kilka metrów dalej od dotychczasowego urzędowania policjantów. Inwestycja znacząco poprawiła warunki, w jakich przyjmowani są interesanci, a także polepszyła warunki pracy policjantów i pracowników cywilnych. Koszt  inwestycji wyniósł ponad 75 milionów złotych. Został on pokryty z funduszu  programu modernizacji Policji oraz przy wsparciu Starosty Pilskiego i Prezydenta Piły. Na uroczystość przybył m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

  Powodem powstania nowej siedziby były przede wszystkim nieadekwatne do potrzeb i sprawnego funkcjonowania jednostki warunki lokalowe, sanitarne i higieniczne. Stan techniczny budynku oraz terenu przyległego do jednostki generował wysokie koszty utrzymania. Ponadto wyposażenie oraz przystosowanie techniczne do obsługi interesantów powodowało negatywny odbiór społeczny Policji.

  Prace budowlane nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile rozpoczęły się styczniu 2020 roku i zostały  zakończone w listopadzie 2021 roku. Nowo wybudowany obiekt składa się  z trzech budynków z przeznaczeniem administracyjno-biurowym, garażowo magazynowym oraz kojcami dla psów służbowych.

  - Wystarczy spojrzeć na stary i na nowy budynek w niewielkiej odległości, aby porównać te dwa obiekty. Ten jest nowoczesny, z założeniem pewnych standardów, które sobie założyliśmy dla świetnych ludzi, którzy są bardzo skuteczni w wykrywaniu przestępstw oraz dla mieszkańców. Trzeba pamiętać o tym, że Komenda Powiatowa Policji w Pile to ponad 350 osób – funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, a blisko 300 będzie funkcjonować w tym budynku. To siłą rzeczy musi generować koszty. Myślę, że to jest bardzo dobra inwestycja, która mimo wszystko się zwróci w tej wartości bezcennej, jaką jest bezpieczeństwo mieszkańców – mówi gen. insp Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

  - Zmiany są bardzo widoczne. Poprzedni budynek, jeśli chodzi o warunki pracy, to naprawdę widać było już jego wieloletnie użytkowanie. Sama funkcjonalność też już nie była jak tego nowego. Nawet pomieszczenie, w którym się znajdujemy, czyli dyżurka to jest serce komendy. To tu wpływają informacje od mieszkańca i są kierowane do policjantów. Jest tu system monitoringu i ogromny ekran z informacjami, który jest dla nas dużym ułatwieniem w pracy. Wkrótce ma być też doprowadzony monitoring miejski. To co tu mamy te komfortowe warunki, to jest już XXI wiek. Policjanci nie mogli się doczekać, aż się przeprowadzimy i będziemy funkcjonować w tym nowym budynku. Jestem przekonany, że w tym obiekcie w tak dobrych warunkach napiszemy piękny rozdział funkcjonowania pilskiej policji – dodaje podinsp. Marcin Kowalski, komendant powiatowy policji w Pile.

  W nowej KPP do dyspozycji policjantów oraz pracowników zostało utworzone zaplecze sportowe, magazyny połączone z pomieszczeniami warsztatowymi do obsługi pojazdów, magazyn dowodów rzeczowych, nowoczesny parking z oświetleniem. Projekt przewidział również szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym, z których korzystać będą funkcjonariusze realizujący służbę zewnętrzną. Kolejnym ważnym z perspektywy policjantów miejscem jest sala ćwiczeń oraz siłownia.

  Budynek główny został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić bezproblemową obsługę osób z niepełnosprawnościami. Ponadto nowe, przemyślane i odpowiadające obowiązującym standardom rozmieszczenie pomieszczeń usprawni w znaczny sposób obsługę interesantów, dla których został również stworzony parking przed wejściem głównym. Wizerunek nowej siedziby jednostki jest przyjazny w odbiorze społeczności. Teren podległy nowej jednostce został także w pełni zagospodarowany miejscami postojowymi, wiatami garażowymi oraz wieloma akcentami zieleni.

  Budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile to kolejna znacząca inwestycja prowadzona w ramach programu modernizacji Policji w Wielkopolsce. Jak poinformował podczas otwarcia Grzegorz Piechowiak – poseł ziemi pilskiej, wiceminister rozwoju i technologii być może za jakiś czas warunki pracy policjantów i komfort obsługi petentów zmienią się m.in. w Budzyniu i Białośliwiu. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo co po przeprowadzce do nowej siedziby stanie się z budynkiem przy Bydgoskiej 115 .

  Sebastian Daukszewicz

  pila_komenda_powiatowa1_01

  pila_komenda_powiatowa1_65 pila_komenda_powiatowa1_02 pila_komenda_powiatowa1_03 pila_komenda_powiatowa1_04 pila_komenda_powiatowa1_05 pila_komenda_powiatowa1_06 pila_komenda_powiatowa1_07 pila_komenda_powiatowa1_08 pila_komenda_powiatowa1_09 pila_komenda_powiatowa1_10 pila_komenda_powiatowa1_11 pila_komenda_powiatowa1_12 pila_komenda_powiatowa1_13 pila_komenda_powiatowa1_14 pila_komenda_powiatowa1_15 pila_komenda_powiatowa1_16 pila_komenda_powiatowa1_17 pila_komenda_powiatowa1_18 pila_komenda_powiatowa1_19 pila_komenda_powiatowa1_20 pila_komenda_powiatowa1_21 pila_komenda_powiatowa1_22 pila_komenda_powiatowa1_23 pila_komenda_powiatowa1_24 pila_komenda_powiatowa1_25 pila_komenda_powiatowa1_26 pila_komenda_powiatowa1_27 pila_komenda_powiatowa1_28 pila_komenda_powiatowa1_29 pila_komenda_powiatowa1_30 pila_komenda_powiatowa1_31 pila_komenda_powiatowa1_32 pila_komenda_powiatowa1_33 pila_komenda_powiatowa1_34 pila_komenda_powiatowa1_35 pila_komenda_powiatowa1_36 pila_komenda_powiatowa1_37 pila_komenda_powiatowa1_38 pila_komenda_powiatowa1_39 pila_komenda_powiatowa1_40 pila_komenda_powiatowa1_41 pila_komenda_powiatowa1_42 pila_komenda_powiatowa1_43 pila_komenda_powiatowa1_44 pila_komenda_powiatowa1_45 pila_komenda_powiatowa1_46 pila_komenda_powiatowa1_47 pila_komenda_powiatowa1_48 pila_komenda_powiatowa1_49 pila_komenda_powiatowa1_50 pila_komenda_powiatowa1_51 pila_komenda_powiatowa1_52 pila_komenda_powiatowa1_53 pila_komenda_powiatowa1_54 pila_komenda_powiatowa1_55 pila_komenda_powiatowa1_56 pila_komenda_powiatowa1_57 pila_komenda_powiatowa1_58 pila_komenda_powiatowa1_59 pila_komenda_powiatowa1_60 pila_komenda_powiatowa1_61 pila_komenda_powiatowa1_62 pila_komenda_powiatowa1_63 pila_komenda_powiatowa1_64