Piła. Mimo strajku nauczycieli, egzaminy gimnazjalne odbywają się bez przeszkód | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Piła. Mimo strajku nauczycieli, egzaminy gimnazjalne odbywają się bez przeszkód

W środę, 10 kwietnia 2019 r., mimo strajku, rozpoczął się egzamin gimnazjalny. W Pile  udało się skompletować składy komisji i egzamin z języka polskiego się odbył. Tego samego dnia w Urzędzie Miasta Piły odbył się briefing zastępcy prezydenta miasta Krzysztofa Szewca, który w towarzystwie Sebastiana Dzikowskiego, dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu poinformował o bieżącej sytuacji w szkołach, dotyczącej przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego.

Dyrektorzy placówek stanęli na wysokości zadania i zorganizowali komisje egzaminacyjne. Tak zresztą zapowiadano jeszcze przed rozpoczęciem strajku.

- Dzisiaj do egzaminów gimnazjalnych w Pile przystąpiło ponad 600 naszych uczniów. Egzaminy odbywają się bez zakłóceń w pięciu szkołach. Mam nadzieję, że będzie tak też jutro i po jutrze. Trudno w takiej sytuacji zorganizować tego typu działania, ale dzięki staraniom dyrektora Wydziału Oświaty i dyrektorów szkół udało się egzaminy rozpocząć. Wielkie podziękowania dla dyrektorów szkół, ale i dla rodziców i pracowników m.in. Urzędu Miasta, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych. Dzięki temu przynajmniej najbliższe trzy dni, związane z egzaminem gimnazjalnym przebiegną bez najmniejszych problemów – mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

- W komisjach przede wszystkim zasiadają nauczyciele, którzy nie podjęli akcji strajkowej, nauczyciele, którzy są już na emeryturze, nauczyciele z przedszkoli, którzy nie podjęli strajku, ze szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne, ale nie pracują w zawodzie, m.in. urzędnicy a także rodzice dzieci, którzy zdecydowali się pomóc - dodaje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.

To już ostatnie takie egzaminy gimnazjalne: zgodnie z reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. Od 1 września tego roku gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji, zaprzestano również naborów do nich.

Sebastian Daukszewicz

mimo_strajku_nauczycieli