Piła. Mocne uderzenie w SP6, czyli „5-pokoleniowy Maraton Siatkarski”

3-go czerwca, w piątek, Szkoła Podstawowa nr 6 w Pile na os. górnym gościła swoich absolwentów z klas sportowych. Tradycją szkoły są klasy sportowe – profilowane w kierunku piłki siatkowej, a pomysłodawcą turnieju, w którym udział biorą drużyny poszczególnych roczników, jest nauczyciel klas sportowych, trener piłki siatkowej – Ireneusz Gondek.

Tegoroczny maraton jest już piątą edycją, aczkolwiek pierwszą, która otwiera przed byłymi uczniami drzwi nowej hali widowiskowo-sportowej SP6. Impreza tej rangi dotychczas odbywała się w hali przy Żeromskiego z racji kubatury obiektu, a ostatnia jej edycja z racji pandemii miała miejsce w 2019 roku… a więc głód siatkówki był ogromny…

Już od wczesnych godzin rannych zawodnicy, wspaniali absolwenci SP6 i ZS3 (w czasach klas gimnazjalnych) przybywali do hali i wielu z nich przecierało oczy ze zdziwienia widząc, co wyrosło na przysłowiowym „betonowym orliku”.

W piątkowym maratonie udział wzięło 8 drużyn: roczniki 1994, 1998, 1999, 2001, 2003, 2007/2008 (aktualnie ucząca się klasa 8a sportowa), 2009/2010 (klasa 7a) oraz drużyna nazwana przez p.Irka – ekipą absolwentów 40+ (w 90% złożona z byłych uczniów SP6). Drużyny zostały rozlosowane do dwóch grup, a sędziami tego dnia byli: p.Wojciech Krajewski oraz p.Krzysztof Kopczyński przy udziale sędziów sekretarzy (chłopców z klas sportowych), fachowo wyszkolonych przez trenera Gondka. Kapitanami drużyn byli – Arkadiusz Bober (’94), Remigiusz Stróżyński (’98), Dawid Romaniszyn (99’), Filip Stróżyński (01’), Jakub Adamik (03’), Hubert Olszewski (07’-08’), Daniel Kamiński (09’-10’) oraz Ireneusz Gondek – kapitan czterdziestolatków 😉

Turniej rozgrywany był w dwóch halach SP6 – nowej i tej, w której wylewała poty większość absolwentów… W oczach wielu obserwatorów, poziom siatkarskiego rzemiosła był szalenie wysoki i mecze oglądało się z ogromną ciekawością i gorącym dopingiem, a w tej roli przepięknie dopisali uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami naszej szkoły… każda runda i kolejne klasy przewijały się przez obie hale… a przy takim dopingu gra się fenomenalnie.

Maraton uroczyście otworzył dyrektor placówki – p.Grzegorz Mąka. To właśnie o przechodnie trofeum dyrektora SP6 toczy się bój w w/w ivencie. Prowadzeniem i spikerką pokoleniówki zajmowali się niezastąpieni Panowie: Piotr Gruntkowski i Piotr Gorzelak, którym w tym miejscu składam ogromne podziękowania za wybitny tembr głosu i genialne przekazywanie kibicom zgromadzonym w halach informacji o tym, co działo się na parkiecie. Sekretariatem zajmowała się p.Dorota Zaleska, która mega sprawnie orientowała się w stercie protokołów i zestawień pomeczowych – dziękuję.

Wyjątkowo miłym akcentem poprzedzającym zmagania parkietowe, było wręczenie podziękowania i statuetki Panu Zbyszkowi Kasińskiemu, który otrzymał je z rąk organizatora, za całokształt pracy trenerskiej w SP6. Pan Kasiński był pomysłodawcą klas sportowych w mieście Pile oraz wybitnym trenerem pokoleń. To zdanie wielu pokoleń Jego wychowanków, a dla mnie osobiście (przyp. autora) drogowskaz, który swoją postawą pedagoga, wychowawcy i genialnego szkoleniowca, wskazał p.Zbyszek. Dziękuję.

A teraz do sedna… Pierwszą edycję maratonu wygrał bardzo mocny rocznik 1998, trzy kolejne tytuły zgarnęła drużyna nauczycieli. W tegorocznej edycji zwycięzcami grup okazali się uczniowie z rocznika 2003 (gr.A) oraz absolwenci 40+ (gr.B). Miejsca drugie w grupach zajęli odpowiednio – rocznik 1998 (gr.A) i rocznik 1999 (gr.B).

W meczu o trzecie miejsce lepsi okazali się zawodnicy rocznika 1999, którzy bardzo pewnie wywalczyli brąz wynikiem 2:0 (25:17, 25:14). W finale V Maratonu Pokoleniowego większym doświadczeniem i spokojem w kluczowych momentach wykazali się najstarsi adepci SP6, którzy pokonali bardzo silny rocznik 2003 w stosunku 2:0 (25:15 i 25:20). Innymi słowy – absolwenci SP6 po raz czwarty na tarczy… młode wilki muszą jeszcze odrobinę popracować… Turniej bardzo wyczerpujący, ale satysfakcja ogromna…

Poniżej klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Absolwenci 40+
2. Rocznik 2003
3. Rocznik 1999
4. Rocznik 1998
5. Rocznik 2001
6. Rocznik 1994
7. Rocznik 2007/2008 (8A)
8. Rocznik 2009/2010 (7A)

Puchar przechodni rozpoczął roczną kadencję w rękach absolwentów 40+. Ponadto wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. Drużyny otrzymały piękne dyplomy w antyramach oraz szereg upominków ufundowanych przez grupę Asta w osobie Krzysztofa Łykusa, któremu dziękuję za pracę związaną z przygotowaniem graficznym artefaktów turniejowych. Kolejnym dobroczyńcą i fundatorem nagród w postaci voucherów tygodniowych i miesięcznych było Centrum Treningowe Fitness Extreme… dziękuję Martyno i Dawidzie ;). Nie mogę zapomnieć o Mateuszu Malinowskim, absolwencie ZS3, od przyszłego sezonu – zawodniku plus ligowego zespołu LUK Lublin. Mateusz ufundował koszulki klubowe Aluronu CMC Warta Zawiercie – za co bardzo, bardzo dziękuję… Serdecznie podziękowania składam na ręce Rady Rodziców przy SP6 za pokaźny zastrzyk finansowy i błyskawiczną decyzję wiążącą – ogromne chapeau bas! Aby nikogo nie pominąć – DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, którzy nawet najmniejszym gestem przyczynili się do sprawnego oraz efektownego przeprowadzenia imprezy o takim zasięgu.

Pozostaje wymienić oczywiście nagrody indywidualne (przepiękne szklane statuetki na podstawkach marmurowych) wręczane zawodnikom w pięciu kategoriach siatkarskiego rzemiosła oraz oddzielne trofea dla najbardziej wartościowych zawodników (MVP) każdego zespołu: A zatem:

Najlepsi serwujący:
1) Jakub Majewski
2) Miłosz Gast

Najlepsi przyjmujący:
1) Jakub Adamik
2) Michał Gładysz

Najlepsi rozgrywający:
1) Filip Grabarczyk
2) Filip Stróżyński

Najlepsi atakujący:
1) Tobiasz Trawiński
2) Jakub Pilarski

Najlepsi blokujący:
1) Łukasz Pietrzak
2) Michał Pankau

Najbardziej wartościowi zawodnicy roczników:
1. MVP 40+ – Maciej Wantusiak
2. MVP ’94- Marcin Tadych
3. MVP ’98- Krzysztof Łykus
4. MVP ’99- Dawid Romaniszyn
5. MVP ’01- Jakub Jarczak
6. MVP ’03- Wojciech Przybylski
7. MVP ’07-’08- Hubert Olszewski
8. MVP ’09-’10- Daniel Kamiński

Ostatni akapit rozpocznę słowami: „Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby”. W dniu poprzedzającym turniej – 2 czerwca – wolontariusze naszej szkoły koordynowani przez opiekunów – p.Małgorzatę Kossak oraz p.Piotra Gorzelaka, rozpoczęli sprzedaż ciasta, z którego dochód po dwudniowej zbiórce zostanie przekazany na leczenie trenera Adama Grabowskiego, który przez wiele lat pracował w pilskim PTPS-ie. Najpierw jako asystent trenera Jerzego Matlaka – to właśnie wtedy PTPS odnosił największe sukcesy, m.in. cztery Mistrzostwa Polski, trzy Puchary Polski i udział w Final Four Ligi Mistrzyń. W sezonie 2004/2005 przejął prowadzenie pilskiego zespołu w trakcie sezonu i wywalczył z nim brązowy medal MP. Ponownie pracował w PTPS-ie jeszcze w sezonie 2009/2010.

Turniej był fantastyczną okazją na wsparcie Adama, u którego zdiagnozowano stwardnienie boczne zanikowe…

Na stronie internetowej SP6 Piła – www.sp6.pila.pl od przyszłego tygodnia, będzie można licytować piłkę MIKASA pucharu CEV z podpisami zawodniczek ŁKS Commercecon Łódź, brązowych medalistek MP 2021/2022. Dochód z licytacji zostanie przekazany trenerowi Grabowskiemu. Pomagajmy!!!

5 maraton przechodzi do historii… ale już dziś z bagażem wspomnień, zapraszamy za rok, na 6 odsłonę Pokoleniowego Święta Siatkarskiego w SP6 przy Żeromskiego w Pile. Do zobaczenia!

Organizator – Ireneusz Gondek
Foto: Sebastian Daukszewicz

pila_mocne_uderzenie

pila_mocne_uderzenie_57 pila_mocne_uderzenie_02 pila_mocne_uderzenie_03 pila_mocne_uderzenie_04 pila_mocne_uderzenie_05 pila_mocne_uderzenie_06 pila_mocne_uderzenie_07 pila_mocne_uderzenie_08 pila_mocne_uderzenie_09 pila_mocne_uderzenie_10 pila_mocne_uderzenie_11 pila_mocne_uderzenie_12 pila_mocne_uderzenie_13 pila_mocne_uderzenie_14 pila_mocne_uderzenie_15 pila_mocne_uderzenie_16 pila_mocne_uderzenie_17 pila_mocne_uderzenie_18 pila_mocne_uderzenie_19 pila_mocne_uderzenie_20 pila_mocne_uderzenie_21 pila_mocne_uderzenie_22 pila_mocne_uderzenie_23 pila_mocne_uderzenie_24 pila_mocne_uderzenie_25 pila_mocne_uderzenie_26 pila_mocne_uderzenie_27 pila_mocne_uderzenie_28 pila_mocne_uderzenie_29 pila_mocne_uderzenie_30 pila_mocne_uderzenie_31 pila_mocne_uderzenie_32 pila_mocne_uderzenie_33 pila_mocne_uderzenie_34 pila_mocne_uderzenie_35 pila_mocne_uderzenie_36 pila_mocne_uderzenie_37 pila_mocne_uderzenie_38 pila_mocne_uderzenie_39 pila_mocne_uderzenie_40 pila_mocne_uderzenie_41 pila_mocne_uderzenie_42 pila_mocne_uderzenie_43 pila_mocne_uderzenie_44 pila_mocne_uderzenie_45 pila_mocne_uderzenie_46 pila_mocne_uderzenie_47 pila_mocne_uderzenie_48 pila_mocne_uderzenie_49 pila_mocne_uderzenie_50 pila_mocne_uderzenie_51 pila_mocne_uderzenie_52 pila_mocne_uderzenie_53 pila_mocne_uderzenie_54 pila_mocne_uderzenie_55 pila_mocne_uderzenie_56