Piła po raz kolejny chce dokończyć budowę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Jest umowa z nowym wykonawcą | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła po raz kolejny chce dokończyć budowę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Jest umowa z nowym wykonawcą

  18 października 2021 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Piły odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą firmą Pixel z Bydgoszczy na  budowę i uruchomienie w Pile Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Inwestycja, która ma być ukończona w 2022 r. i z pewnością  poprawi komfort podróżnych. Wartość inwestycji 4 672 874,55 złotych.

  Systemy Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) są jednym z ważniejszych elementów współczesnego transportu zbiorowego. Znacząco zwiększają wygodę pasażerów w podróży, umożliwiając im uzyskanie niezbędnych informacji dla komfortu podróżowania. System będzie na bieżąco monitorował aktualną pozycję autobusów w ruchu na podstawie zainstalowanych w nich modułów GPS.

  - Podczas mojej kadencji podpisaliśmy wiele umów z różnymi wykonawcami i tylko dwa razy musieliśmy zrezygnować z usług wykonawcy – przy rozbudowie  Aquaparku i przy Systemie Informacji Dynamicznej Pasażerskiej (sprawa jest w sądzie). Dziś podpisujemy z nowym wykonawcą umowę firmą, która wygrała przetarg. Mam nadzieję, że sprosta oczekiwaniom mieszkańców, w zakresie budowy dobrego i sprawnie działającego systemu, gwarantującego rzetelny i szybki dostęp do informacji z naszą zasadą smart city. Bardzo się cieszę z tego dnia. Życzymy Państwu, aby ta inwestycja się udała – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

  - Cieszymy się z tej umowy na System Informacji Dynamicznej Pasażerskiej. Patrząc na rozwój Piły zwłaszcza na jej  transport publiczny to cieszymy, że będziemy jednym z jej elementów. Jesteśmy bardzo doświadczonym wykonawcą takich systemów i mamy już na koncie 10 realizacji podobnych do tych, które pojawią się w Pile. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku i w przyszłym roku mieszkańcy miasta, będą się cieszyli Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej - dodaje Michał Cyrankowski, wiceprezes zarządu firmy Pixel sp. z o.o.

  W ramach zadania PIXEL zamontuje 31 elektronicznych dwustronnych tablic na przystankach komunikacji miejskiej w różnych częściach Piły. Tablice dzięki łączności z autobusami i Centrum Danych będą wyświetlać rzeczywisty czas odjazdu autobusu oraz komunikaty informacyjne (np. o utrudnieniach w ruchu). Wbudowany syntezator mowy zapewni dostępność tablic dla osób niewidomych i niedowidzących.

  Ponadto udostępniona będzie   aplikacja mobilna dla pasażerów i strona www, prezentujące godziny rzeczywistych odjazdów z wybranego przystanku, wyświetlenie lokalizacji tablic SDIP na mapie cyfrowej, graficzną wizualizację linii autobusowych wraz z naniesionymi przystankami na mapie cyfrowej;

  Pojawią się też urządzenia SDIP w 48 autobusach MZK Piła: tablice LCD prezentujące przebieg trasy oraz inne istotne informacje (np. możliwe przesiadki); komputery pokładowe z odbiornikiem GPS przekazującym pozycję pojazdu, sterujące kasownikami, tablicami kierunkowymi i systemem głosowego zapowiadania przystanków (wewnętrznym i zewnętrznym); przyciski „Panic Alert” (szybkie powiadamianie Straży Miejskiej i dyspozytora o zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia);

  A zajezdnia  MZK Piła zostanie wyposażona  w serwery i sprzęt komputerowy – Centrum Danych (serwerownia) i Centrum Nadzoru Ruchu (dyspozytornia), jak również stanowisko w Centrum Monitoringu Wizyjnego Straży Miejskiej na dworcu PKP.

  Wartość umowy dofinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wynosi ponad 4,6 mln zł.

  Sebastian Daukszewicz

  pila_po_raz_kolejny1_01

  pila_po_raz_kolejny1_05 pila_po_raz_kolejny1_02 pila_po_raz_kolejny1_03 pila_po_raz_kolejny1_04