13 marca 2023 w Urzędzie Miasta Piły odbyło się podpisanie podpisaniem listu intencyjnego między Gminą a Stowarzyszeniem Pomocy Humanitarnej w Pile dotyczącego adaptacji budynku przy alei Powstańców Wielkopolskich 182 na Centrum Organizacji Pozarządowych. Być może wkrótce Zakład Aktywności Zawodowej w Pile wzbogaci się tam o kuchnie stacjonarną, dzięki której rozszerzy swoją działalność o gastronomię.
Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej podejmuje się przygotowania projektu budowlanego wraz z kosztorysem, projektów branżowych i wymaganych pozwoleń dotyczących budynku przy alei Powstańców Wielkopolskich 182, pokrywając w całości kosz przygotowania dokumentów. Gmina natomiast jest gotowa przeprowadzić prace remontowo-budowlane, które zostaną sfinansowane ze środków własnych.
- Zapowiadaliśmy już, że w budynkach byłego CSS „Tarcza” przy alei Powstańców Wielkopolskich ulokowane zostanie Centrum Organizacji Pozarządowych, ale także kuchnia warsztatowa. Oczywiście w przyszłości będzie otwarte postępowanie to tam będzie prowadzić działalność. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ale tak oczekują darczyńcy. Jest to sytuacja dziwna. Przygotowując wniosek na fundusze norweskie musieliśmy wskazać z kim chcemy ten projekt zrobić. Tych listów intencyjnych mamy z kilkoma różnymi podmiotami. Formalnie możemy współpracować ze Stowarzyszeniem Pomocy Humanitarnej na podstawie tego listu. Jednak jest zapis, gdyby stowarzyszenie to nie będzie realizatorem tego projektu to podmiot, który wygra postępowanie to będzie musiał mu zwrócić środki za wykonaną dokumentacje. Trochę to komplikuje życie, ale nie spotykamy się z nią pierwszy raz – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
- Dziękujemy za zaproszenie do tego projektu. Zakład Aktywności Zawodowej w Pile już dużo wcześniej przygotowywał się, aby uruchomić nowy dział gastronomiczny. Aby zatrudnić osoby niepełnosprawne do przygotowania posiłków. Taka działalność, która odbywa się w ZAZ ma przyszłość. My ten dział stworzyliśmy już wcześniej. Zdobyliśmy etaty dla osób niepełnosprawnych. Zatrudniliśmy pierwsze cztery osoby, zdobyliśmy pierwsze kontrakty. Rozmowy z projektantem trwają i liczymy, że cały proces uda się szybko przeprowadzić – dodaje Mieczysław Augustyn, prezes Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej w Pile.
Obecnie osoby niepełnosprawne, swoje zlecenia gastronomiczne realizują w Hotelu Arche w Pile. Do celowo w nowym miejscu zatrudnienie może znaleźć osiem osób niepełnosprawne i cztery sprawne.
Projekt finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Sebastian Daukszewicz
Recent Comments