Piła. Powstało leśne malowidło, przedstawiające majestatycznego rybołowa

Odczarowują podwórka i oswajają szare mury, nadają koloryt osiedlom – mowa o muralach, których coraz więcej powstaje w Pile. Nowy mural na kamienicy przy ul. Towarowej 4a-6a, który oficjalnie zaprezentowano 22 września 2020 r.  przedstawia rybołowa (szponiasty ptak drapieżny, prawie wyłącznie żywiący się rybami), który w Polsce jest skrajnie nielicznym ptakiem lęgowym. W naszym kraju gniazduje od 25 do 28 par, z czego 6 w rejonie Piły.

Leśnicy wprowadzili specjalny program ochrony rybołowa, w ramach którego prowadzą szeroko pojętą edukacją, m.in. której wyrazem jest powstanie muralu poświęconego temu gatunkowi.

– Jest to mural, który pokazuje prawdziwą przyrodę, nieskażoną cywilizacją. Mam nadzieję, że ten mural będzie służył mieszkańcom Piły przez długie lata – mówił podczas  kameralnej uroczystości – dr inż. Andrzej Brusiło, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

– Staramy się naszą przyrodę, którą mamy na wyciągnięcie ręki pokazywać naszym mieszkańcom i turystom. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym niejedna osoba wyciągnie smartfona i zacznie czytać, o co z tymi rybołowami chodzi, co to za ptak. Od 2 września weszła uchwała krajobrazowa, dzięki której będziemy ściągali brzydkie reklamy, a będziemy malować ładne murale – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wśród 14 prac nadesłanych przez pięciu artystów z całego kraju został wybrany projekt stworzony przez Wojciecha Rokosza z Krakowa, który z Magdaleną Galek z Warszawy wykonał swój czternasty ptasi mural, a pierwszy w Pile.

W pilskim regionie (i w całej Polsce) zasłynęło Nadleśnictwo Lipka, które od 2014 roku do 2019 roku, prowadziło transmisję online z gniazda Roszponki i Szuwarka (rybołowy z Lipki). W ubiegłym roku rybołowy te stały się ofiarą jastrzębia. Na terenie pilskiej dyrekcji rybołowy gniazdują również w Nadleśnictwie Krzyż, Trzcianka i Wałcz.

Powstanie muralu było możliwe dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z Miastem Piła i Eneą Operator w Pile, w ramach projektu „Ochrony rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.

Wspominani wyżej partnerzy mają nadzieję, że powstanie muralu przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu istnienia takiego gatunku jak rybołów i konieczności ochrony oraz odbudowy jego populacji w Polsce.

Sebastian Daukszewicz

powstalo_lesne_malowidlo1_01

powstalo_lesne_malowidlo1_34 powstalo_lesne_malowidlo1_02 powstalo_lesne_malowidlo1_03 powstalo_lesne_malowidlo1_04 powstalo_lesne_malowidlo1_05 powstalo_lesne_malowidlo1_06 powstalo_lesne_malowidlo1_07 powstalo_lesne_malowidlo1_08 powstalo_lesne_malowidlo1_09 powstalo_lesne_malowidlo1_10 powstalo_lesne_malowidlo1_11 powstalo_lesne_malowidlo1_12 powstalo_lesne_malowidlo1_13 powstalo_lesne_malowidlo1_14 powstalo_lesne_malowidlo1_15 powstalo_lesne_malowidlo1_16 powstalo_lesne_malowidlo1_17 powstalo_lesne_malowidlo1_18 powstalo_lesne_malowidlo1_19 powstalo_lesne_malowidlo1_20 powstalo_lesne_malowidlo1_21 powstalo_lesne_malowidlo1_22 powstalo_lesne_malowidlo1_23 powstalo_lesne_malowidlo1_24 powstalo_lesne_malowidlo1_25 powstalo_lesne_malowidlo1_26 powstalo_lesne_malowidlo1_27 powstalo_lesne_malowidlo1_28 powstalo_lesne_malowidlo1_29 powstalo_lesne_malowidlo1_30 powstalo_lesne_malowidlo1_31 powstalo_lesne_malowidlo1_32 powstalo_lesne_malowidlo1_33