Piła. Tak wspieramy uchodźców z Ukrainy | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła. Tak wspieramy uchodźców z Ukrainy

  W Pile przebywa ponad 2000 uchodźców z Ukrainy, którym wsparcia udzielili głównie mieszkańcy miasta i miejskie instytucje samorządowe. Część uchodźców podjęła pracę na terenie miasta i powiatu pilskiego. Ukraińskie dzieci uczęszczają do szkół i przedszkoli.

  Do tej pory pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta w Pile wydali 1934 numerów PESEL. Aktualnie wydawanych jest średnio 10 numerów PESEL dziennie.

  Z napływających informacji wynika, że na terenie Piły przebywa około 730 uchodźców aktywnych zawodowo. 235 obywateli Ukrainy z obszaru powiatu pilskiego znalazło zatrudnienie.

  Z żywnościowej pomocy Pilskiego Banku Żywności skorzystały 452 rodziny liczące łącznie 1411 osób.

  W pilskich szkołach podstawowych uczy się 275 ukraińskich dzieci, a do gminnych przedszkoli uczęszcza 68 najmłodszych Ukraińców.

  W szkołach proces nauczania i opieki wspiera 11 nauczycieli, a w przedszkolach 2 nauczycieli z Ukrainy, którzy pracują jako pomoc nauczyciela. Ukraińskim uczniom przysługuje do 6 dodatkowych godzin języka polskiego w tygodniu.

  Gmina wspólnie z partnerami prowadzi 3 punkty zbiorowego zamieszkania uchodźców. Aktualnie przebywa w nich 95 osób.

  Do 23 maja MOPS przyjął od pilan 395 wniosków o wypłatę rekompensat za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy, z czego pozytywnie rozpatrzono 273 wnioski.

  UM Piły

  pila_tak_wspieramy

  pila_tak_wspieramy_02