Piła testuje autobus elektryczny | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Piła testuje autobus elektryczny

Miejski Zakład Komunikacji w Pile przymierza się do zakupu autobusów elektrycznych. Od 13 do 22 czerwca br. testowany będzie na ulicach Piły – autobus elektryczny marki Solaris. Ponieważ autobus nie posiada systemu biletu elektronicznego, ani automatu do sprzedaży biletów, przejazd nim jest bezpłatny.  To jeden z elementów istotnych inwestycji w lokalny transport publiczny. Po zakończeniu testów MZK w Pile przeanalizuje koszty i zalety korzystania z takiego pojazdu w naszym mieście. Jednym z pierwszych kursów linii nr 5 w obecności mediów udał się na test Piotr Głowski, prezydent Piły i Tadeusz Majewski, prezes MZK Piła.

22 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zgodnie z założeniem ma stworzyć warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce. 3,5 tys. nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat.

- Po ostatnich naszych zakupach autobusów z silnikami diesla, hybrydach, ten którym jedziemy, elektryczny będzie przyszłością miasta, ponieważ szukamy rozwiązań niskoemisyjnych, a tu można powiedzieć autobus zeroemisyjny. W najbliższym czasie zamierzamy tego rodzaju autobusy zakupić. To jeden z ważnych elementów strategii miejskiej, związanych z ochroną środowiska. Na dziś taki jeden autobus kosztuje ok. 2 milionów złotych, a jest duża szansa, że ceny będą spadać – podobnie było z hybrydami. Jeszcze w tym roku ma zostać złożony pierwszy wniosek na zakup pierwszego autobusu elektrycznego – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Testowany przez MZK autobus jest pojazdem bezemisyjnym, niezwykle cichym, płynnie podjeżdżającym do przystanku. Solaris tego typu pojazd, w pełni elektryczny, pierwszy raz zaprezentował w 2011 roku. Przez pięć lat rozbudował swoją ofertę o pojazdy o długości od 8,9 po 18,75 metra. Mogą one być wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ich uzupełniania. Blisko 80 autobusów Urbino electric jeździ już w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce oraz Szwecji.

- Rozważamy bardzo mocno i przymierzamy się do pojazdów elektrycznych w naszym taborze. Jest to przyszłość w komunikacji miejskiej. One przebojem wchodzą do naszego życia. Będziemy rozważać czy będzie to autobus elektryczny ładowany w zajezdni i będzie przejeżdżał określoną ilość kilometrów czy ładowanie bezpośrednie poprzez pantograf. Analizy z testów potrwają do końca tego roku. A kiedy trafią na pilskie ulice? Byłbym zadowolony, aby one pojawiły się w przyszłym roku. Musimy mieć świadomość, że w Pile jest to perspektywa dużo większej ilości takich pojazdów i ten zakup musi być bardzo rozważny i bardzo przemyślany – dodaje Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

Autobus bateryjny Solaris o napędzie elektrycznym nE 12 Medcom prezentowany i testowany w Pile ma zastosowany napęd Medcom i wyposażony jest w następujące komponenty:

1.    Silnik – dwa silniki trakcyjne asynchroniczne umieszczone w piastach ZF tylnych kół o mocy 2 x 60 kW  ( w momencie startu pojazdu osiągają moc do 220 kW )

2.    Baterie zastosowane firmy amerykańskiej A 123  Li-Jon – żelazowe mają pojemność 240 kWh. Napięcie w bateriach 600 V – waga baterii 1800 kg

3.    Pojazd jest ładowany za pomocą systemu PLUG-IN poprzez ładowarkę zamontowaną na dachu autobusu o mocy 38 kWh

4.    Czas ładowania w tej konkretnej konfiguracji  to 6 h

5.    Do uruchamiania systemów wspomagających układ kierowniczy oraz pneumatyczny zastosowane są silniki elektryczne Tibbes – 3- fazowe.

6.    Pojazd można przystosować także do ładowania poprzez pantograf jak i poprzez płytę indukcyjną.

7.    Waga pojazdu 13 000 kg, pojemność pasażerska  70 osób

8.    Autobus jest wyposażony w klimatyzację z napędem elektrycznym – Konvekta U 500,

9.    Pulpit – Solaris dotykowy

10.    Pojazd posiada system rekuperacji-odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne.

11.    Drzwi otwierane elektrycznie – Ventura

Przejechaliśmy się tym pojazdem, który ma być przyszłością techniki komunikacyjnej.

Sebastian Daukszewicz

pila_testuje_autobus00

pila_testuje_autobus13 pila_testuje_autobus01 pila_testuje_autobus02 pila_testuje_autobus03 pila_testuje_autobus04 pila_testuje_autobus05 pila_testuje_autobus06 pila_testuje_autobus07 pila_testuje_autobus08 pila_testuje_autobus09 pila_testuje_autobus10 pila_testuje_autobus11 pila_testuje_autobus12