Piła. Ukazała się książka Grzegorza Wądołowskiego o historii pilskiej oświaty | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Piła. Ukazała się książka Grzegorza Wądołowskiego o historii pilskiej oświaty

  „Historia pilskiej oświaty w zarysie -1945-2020”” autorstwa Grzegorza Wądołowskiego, wieloletniego dyrektora SP nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, to nowa publikacja na rynku wydawniczym, po którą warto sięgnąć. 24 lutego 2022 r. w gościnnych progach Biblioteki Pedagogicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Wądołowskim, które prowadziła Beata Walczak.

  - Tematem pracy jest przekrojowe pokazanie historii pilskiej oświaty w latach 1945- 2020. Natomiast inspiracją była chęć przedstawienia kadry kierowniczej w szkołach podstawowych. Później, w trakcie zbierania materiałów, doszedłem do wniosku, że należy to rozszerzyć o kadrę kierowniczą w innych placówkach oświatowych. Dotyczy to przedszkoli, szkół średnich, wyższych, a także szkół niepublicznych i instytucji oświatowych wspierających ogólnie pojętą edukację. Stale rozbudowywana w treści i informacje praca wzbogacona została o krótkie informacje o historii szkół, przedszkoli itp. Nie jest to praca naukowa ani badawcza. Informacje o danej placówce pochodzą głównie ze stron internetowych oraz biuletynów jubileuszowych wydawanych na konkretną okoliczność. Nie są to zatem teksty własne, a jedynie przeniesione i złożone w jedną większą całość. Materiał  może zawierać także pewne nieścisłości faktograficzne i chronologiczne. Liczę na to, że stanie się to asumptem do napisania pracy bardziej profesjonalnej i dokładnej przez zainteresowanych tą problematyką następców – mówi Grzegorz Wądołowski, autor wydawnictwa.

  Wieloletni pilski pedagog w tej publikacji zgromadził dużo cennych informacji, wykorzystując ogromną wiedzę byłych i obecnych dyrektorów szkół, przedszkoli oraz innych placówek. Jednak jak sam przyznaje przedstawienie historii oświaty pilskiej w zarysie nie jest opracowaniem ani pełnym, ani kompletnym. Prawie nie odniósł  się do historii placówek nieistniejących. W wielu przypadkach historie różnych szkół przeplatają się wzajemnie. Głównie z powodu istnienia w tych samych budynkach i z powodu często zmieniającego się kierownictwa.

  Warto też zwrócić uwagę, że, autor z osobistych powodów najdokładniej w książce opisuje Szkołę Podstawową nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Kiedy Grzegorz Wądołowski został powołany na stanowisko dyrektora tej placówki 1 .02. 1989 r. szkoła ta była w budowie. Na tym stanowisku kierował placówką przez 32 lata i 7 miesięcy. W tym czasie miał 8 wicedyrektorów, 5 kierowników, 4 księgowe, 5 sekretarek, 2 woźnych, 1 szefa kuchni. 3 lekarzy, 6 pielęgniarek, około 400 nauczycieli, ok. 8000 absolwentów.

  Grzegorz Wądołowski poza działalnością  edukacją to działacz społeczny i samorządowiec. Od 2010 roku zasiada w Radzie Powiatu Pilskiego. Pasjonat turystyki górskiej.

  Książka została wydana przy współudziale CDN w Pile w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

  W imieniu redakcji rekomendujemy sięgnięcie do tej nietuzinkowej publikacji, w celu chociażby przypomnienia jak tworzyła się historia pilskiej oświaty.

  Sebastian Daukszewicz

  pila_ukazala_sie_ksiazka

  pila_ukazala_sie_ksiazka_02 pila_ukazala_sie_ksiazka_03 pila_ukazala_sie_ksiazka_04 pila_ukazala_sie_ksiazka_05 pila_ukazala_sie_ksiazka_06 pila_ukazala_sie_ksiazka_07 pila_ukazala_sie_ksiazka_08 pila_ukazala_sie_ksiazka_09 pila_ukazala_sie_ksiazka_10 pila_ukazala_sie_ksiazka_11 pila_ukazala_sie_ksiazka_12 pila_ukazala_sie_ksiazka_13 pila_ukazala_sie_ksiazka_14 pila_ukazala_sie_ksiazka_15 pila_ukazala_sie_ksiazka_16 pila_ukazala_sie_ksiazka_17 pila_ukazala_sie_ksiazka_18 pila_ukazala_sie_ksiazka_19 pila_ukazala_sie_ksiazka_20 pila_ukazala_sie_ksiazka_21 pila_ukazala_sie_ksiazka_22 pila_ukazala_sie_ksiazka_23 pila_ukazala_sie_ksiazka_24 pila_ukazala_sie_ksiazka_25 pila_ukazala_sie_ksiazka_26 pila_ukazala_sie_ksiazka_27 pila_ukazala_sie_ksiazka_28 pila_ukazala_sie_ksiazka_29 pila_ukazala_sie_ksiazka_30 pila_ukazala_sie_ksiazka_31 pila_ukazala_sie_ksiazka_32 pila_ukazala_sie_ksiazka_33