Piła. Z myślą o potrzebujących i sytuacjach kryzysowych

z_mysla_o_potrzebujacych

Akt notarialny na sprzedaż dwóch w pełni uzbrojonych działek przy ulicy Polnej, podpisali prezydent Piotr Głowski w imieniu Gminy Piła oraz prezes Mieczysław Augustyn i wiceprezes Małgorzata Sameć w imieniu Pilskiego Banku Żywności. Na zakupionych gruntach powstanie nowy duży magazyn żywności i nowa siedziba Pilskiego Banku Żywności. Wartość netto obu nieruchomości wynosi 226 000 złotych, jednak z uwagi na przyznaną przez Radę Miasta Piły ulgę,  PBŻ zapłacił niespełna 3000 złotych.

Obecnie Pilski Bank Żywności mieści się przy ulicy Motylewskiej w tymczasowych barakach, które zostały zaadoptowane na potrzeby magazynowe i biurowe. Prezes Pilskiego Banku Żywności zaznaczył, że z powodu coraz większej liczby zadań, stale rosnącego zakresu udzielanej pomocy oraz zwiększającej się ilości pozyskiwanej żywności, budowa nowego, większego i lepiej wyposażonego magazynu stałą się niezbędną koniecznością.

– Chcemy być częścią infrastruktury kryzysowej, bo jak pokazał czas pandemii, jest to absolutnie konieczne, do rozwoju i skutecznego niesienia pomocy. Trzeba bowiem pamiętać, że w tym trudnym czasie dostarczyliśmy potrzebującym 2 500 ton żywności.  I to nie tylko ubogim, ale również tym mieszkańcom, którzy z powodu izolacji lub kwarantanny, nie mogli zrobić zakupów – informował prezes PBŻ Mieczysław Augustyn.

Przy ulicy Polnej część magazynowa będzie miała powierzchnię 800 metrów kwadratowych i wysokość 6,5 metra. W części administracyjnej o powierzchni około 200 metrów kwadratowych, mieścić się będą biura i sala, w której prowadzone będą warsztaty. Na wykonanie inwestycji PBŻ, pozyskał wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w wysokości blisko 2 500 000 złotych. Warunkiem otrzymania dofinansowania, było posiadanie terenów pod planowane inwestycje.

– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jeszcze skuteczniej służyć mieszkańcom Piły i regionu. Chcemy też organizować warsztaty, by jeszcze szerzej się otworzyć się na społeczność lokalną i uczyć sposobów zabezpieczania żywności – deklarował prezes PBŻ i dodał. – Bo nie marnując żywności, chronimy środowisko.

Prezes Pilskiego Banku Żywności i jego zastępczyni podkreślili także dobrą współpracę z pilskim samorządem. Według słów Mieczysława Augustyna, podobne inwestycje planowało więcej banków żywności, jednak musiały zrezygnować bo nie stać ich na zakup działek po komercyjnych cenach. Prócz Piły, na udzielenie wysokiego rabatu zdecydował się jedynie samorząd Łodzi.

– Dziękuję radnym Rady Miasta Piły i panu prezydentowi za kolejny raz okazaną dobrą wolę. To pokazuje, że w Pile panują bardzo dobre relacje pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi. Sprawy są załatwiane wyjątkowo szybko i sprawnie, a to przynosi efekt. Dodam, że w Polsce podobne inwestycje planowało więcej banków żywności, jednak musiały zrezygnować bo nie stać ich na zakup działek po komercyjnych stawkach – stwierdził M. Augustyn.

– Obiecujemy, że działki zostaną dobrze wykorzystane do niesienia pomocy potrzebującym, zgodnie z przeznaczeniem zapisanym w umowie o sprzedaży – zadeklarowała Małgorzata Sameć, wiceprezes PBŻ.

W odpowiedzi prezydent Piły podziękował radnym RMP za to, że po raz kolejny nie zawahali wesprzeć działania organizacji pożytku publicznego.

– Ulga jest na rzecz tych, którzy codziennie niosą pomoc w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Pilski Bank  Żywności pomaga nie tylko ubogim, ale nam wszystkim. Ostatnio pokazał to czas pandemii, a wcześniej akcje na rzecz mieszkańców z terenów dotkniętych kataklizmami. Zmiany klimatyczne powodują, że są to sytuacje, w jakich możemy się w każdej chwili znaleźć wszyscy. Równie ważne jest niedopuszczanie do marnowania żywności do wyprodukowania której, kosztem środowiska naturalnego, zużyto określoną ilość wody, energii elektrycznej, pestycydów i nawozów. Ten aspekt działalności PBŻ znakomicie wpisuje się, w strategię rozwoju Piły, którą konsekwentnie realizujemy  – zaznaczył prezydent Piotr Głowski.

Zgodnie z zapisami zawartymi w decyzji o przyznaniu dofinansowania przez NFOŚ, budowa nowego magazynu i siedziby Pilskiego Banku Żywności, musi zakończyć się we wrześniu 2022 roku.

UM Piły