Piła z rekordem Polski w jednoczesnym miganiu

W dniach 23 – 30 września 2018 r. odbywają się wydarzenia w związku z Pilskimi Obchodami Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Miło nam poinformować, że Piła ustanowiła nowy Rekord Polski w jednoczesnym miganiu! W tym niezwykłym wydarzeniu w Sali Miejskiej Invest Parku  uczestniczyło 420 osób – głównie uczniowie z pilskich szkół.

W świecie ciszy… Na co dzień się o nich nie pamięta, tylko czasem dziecko zapyta w autobusie: „Mamo, dlaczego te panie tak dziwnie machają rękami?”. Tymczasem wśród nas, ale jakby obok żyje nawet kilka milionów polaków mających problem ze słuchem. Są trochę niczym cudzoziemcy, bo polski jest ich drugim językiem, najpierw uczą się migowego Szacuje się, że problem ze słuchem dotyczy 10-15% populacji świata.

– Jesteśmy już po udanym rekordzie Polski w jednoczesnym miganiu, w którym uczestniczyło 420 osób. Jest to taki symbol – chcemy dawać dobry przykład dla uczniów, dla młodego pokolenia. Chcemy dawać przykład innym samorządom poprzez pomysł przewodniczącego Rady Miasta Piły Rafała Zdzierelii, który wiele lat temu wprowadził do naszego samorządu m.in. tłumaczenie obrad na język migowy oraz innych spotkań. Nie robimy tego tylko przy okazji święta tylko, na co dzień. W Urzędzie Miasta Piły bez umawiania jest kilka osób, które pomogą takim osobom, a jak jest potrzebna bardzo specjalistyczna pomoc w tłumaczeniu, to po drugiej stronie Placu Staszica, w RCK, gdzie dyrektor Stanisław Dąbek umie się posługiwać językiem migowym. Głusi o tym wiedzą.  UM jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Także w mieście mamy dużo udogodnień dla takich osób. Jeśli robimy nowe zakupy komunikacyjne, inwestycje to pamiętamy o takich osobach. Ponadto jesteśmy po roboczym spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Związku Głuchych. Być może zmieni się ich siedziba na terenie miasta, która by była lepiej skomunikowana – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Cieszę się, że jesteśmy w Pile, w mieście, które jako pierwsze w Polsce zaczęło nadawać sesje Rady Miasta w języku migowym. Gratuluję faktu dzisiejszego pobicia rekordu w jednoczesnym miganiu, który był transmitowany na całą Polskę. Tak, aby w całym kraju głusi mogli zobaczyć, że Piła pozdrawia wszystkich głuchych z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. To zwiększa świadomość ludzi do języka migowego, to, że głusi komunikują się polskim języku migowym.Chciałbym, aby w każdym mieście samorząd był otwarty na osoby z niepełnosprawnościami jak Piła – dodaje Krzysztof Kotyniewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego obchodzony jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają.

Tekst i foto: Sebastian Daukszewicz
Foto z rekordu: Bartosz Ćwikliński

pila_z_rekordem00

pila_z_rekordem07 pila_z_rekordem01 pila_z_rekordem02 pila_z_rekordem03 pila_z_rekordem04 pila_z_rekordem05 pila_z_rekordem06