Pilanka, Alicja Ładzińska wyjedzie do USA na stypendium | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pilanka, Alicja Ładzińska wyjedzie do USA na stypendium

Dwoje studentów z Polski – pilanka Alicja Ładzińska i gdańszczanin Karol Handzel – jako najzdolniejsi studenci w Polsce, w ramach programu stypendialnego Fundacji Centrum Macierz Polonii, wyjdą do Baruch College w Nowym Jorku. Promesy stypendialne zostały im wręczone 22 września br. w Starostwie Powiatowym w Pile. Wartość każdego stypendium to 40 tysięcy złotych.

- To cenna inicjatywa, która wspiera młode, naukowe talenty. Jest mi niezmiernie miło, że jedno ze stypendiów dotyczy mieszkanki powiatu pilskiego. To namacalny przykład, że warto się uczyć! – podkreślił starosta Eligiusz Komarowski.

Stypendia zostały przyznane w ramach projektu „Szlakiem przodków. Powrót do Macierzy”, którego operatorem jest Fundacja Centrum Macierz Polonii, a fundatorami – Narodowy Instytut Wolności oraz Polska Fundacja Narodowa.

- Nasza Fundacja wspiera już olimpijczyków i paraolimpijczyków, polskich doktorantów, a teraz do tego grona dołączają studenci – pani Alicja i pan Karol – informuje Agnieszka Dydycz, dyrektor Biura Komunikacji Polskiej Fundacji Narodowej.

Komisja, która dokonywała wyboru stypendystów, szukała osób utalentowanych, świetnie radzących sobie na studiach, ale z drugiej strony zmotywowanych, by osiągnąć sukces i budować relacje międzynarodowe dla dobra Polski.

- Mamy bardzo wielu utalentowanych ludzi, ale szukaliśmy takich osób, dla których ten wyjazd będzie ważny i będzie ich rozwijał. Stypendyści prócz tego, że będą zdobywać wiedzę w Baruch College w Nowym Jorku, będą również spotykali się z Polonią i polskimi dyplomatami oraz będą poznawali życie w Stanach. Będą tam ambasadorami Polski – powiedział Miłosz Manasterski, wiceprezes Fundacji Centrum Macierz Polonii.

- Niezmiernie cieszy mnie fakt, że wśród  stypendystów jest pilanka, absolwentka jednego z pilskich liceów, obecnie studentka. To świadczy o tym, że mamy bardzo dobrą kadrę i bardzo dobrych uczniów. Gratuluję stypendystom oraz i ich rodzicom – powiedziała posłanka Marta Kubiak.

Alicja Ładzińska aktualnie studiuje w języku angielskim międzynarodowe stosunki gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim. - Zawsze marzyłam o tym aby polecieć do Stanów, tam się uczyć i poznawać ten kraj. To stypendium to dla mnie miłe zaskoczenie – powiedziała.

Karol Handzel ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach tych studiów zdobył m.in. pierwsze miejsce w konkursie prawa karnego. Aktualnie studiuje prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Cieszę się, że będę mógł wyjechać do Stanów i zapoznać się tam z systemem prawnym, społecznym, ekonomicznym, bo jest to kraj o zupełnie innej kulturze. Mam nadzieję, że jak najwięcej będę mógł się dowiedzieć i tę wiedzę wykorzystać – powiedział.

Stypendyści wyjadą do Stanów Zjednoczonych gdy tylko pozwali na to sytuacja epidemiologiczna.

powiat.pila.pl

pilanka_alicja_ladzinska1_01

pilanka_alicja_ladzinska1_02