Pilscy policjanci wyróżnieni Kryształowymi Gwiazdami | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Pilscy policjanci wyróżnieni Kryształowymi Gwiazdami

  „Kryształowe Gwiazdy” już po raz 13. zostały (29 listopada) wręczone policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wyróżnienia, które trafiły do rąk 124 wielkopolskich stróżów prawa, ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Z pilskiej komendy zostało wyróżnionych 6 policjantów. W uroczystości wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki.

  Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz trzynasty policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka.

  W tym roku Kryształową Gwiazdą wyróżniono 124 funkcjonariuszy z całego województwa wielkopolskiego. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością. Z Komendy Powiatowej Policji w Pile nagrody odebrało 6 funkcjonariuszy.

  Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.

  W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów. W uroczystości wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki.

  Tegoroczni laureaci to:

  „KRYSZTAŁOWA GWIAZDA  ZE WSTĘGĄ”

  podkom. Krzysztofa LEWANDOWSKA, sierż. sztab. Włodzimierz STARYNOWICZ i sierż. sztab. Wojciech KOWALEWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz mł. asp. Justyna PRZYBYŁ – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie – w dniu 8 kwietnia 2017 roku, w/w policjantki pełniące dyżury negocjatorów policyjnych w swoich jednostkach, zostały skierowane przez dyżurnego Policji w Pile, na ulicę Wojska Polskiego, gdzie na 9 piętrze z budynku wystają nogi mężczyzny. Na miejsce został również wysłany w/wym. patrol policjantów. Negocjatorzy natychmiast przystąpili do negocjacji z mężczyzną, który w pewnym momencie nawet wisiał trzymając się rękoma za parapet. Mężczyzna rozmawiał tylko z negocjatorkami, a funkcjonariuszom nie kazał nawet podchodzić. W pewnym momencie policjantki wykorzystały moment nieuwagi niedoszłego samobójcy i wciągnęły go przy pomocy policjantów na teren klatki schodowej. Szybka i zdecydowana interwencja mundurowych uratowała mu życie.

  „KRYSZTAŁOWA GWIAZDA” – EDYCJA  2017

  st. sierż. Oskar FORECKI i st. sierż. Krzysztof PRZYBYŁKO – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 22 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze udali się z polecenia Dyżurnego KPP w Pile na interwencję do młodego mężczyzny, który po kłótni z bliską osobą zagroził, że odbierze sobie życie. Na miejscu interwencji policjanci zastali mężczyznę siedzącego na parapecie okna. Mieszkanie znajdowało się na trzecim piętrzę budynku. Desperat widząc policjantów oświadczył w ich kierunku, lepiej żeby nie podchodzili. Mundurowi wykorzystując chwilę nieuwagi mężczyzny, obezwładnili go i zdjęli z parapetu.

  sierż. sztab. Artur NICPOŃ – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 23 czerwca 2017 roku, policjant miał dzień wolny i wychodząc ze swojego mieszkania, usłyszał odgłosy wołania o pomoc. Taka sytuacja zaniepokoiła mundurowego i natychmiast postanowił odnaleźć miejsce, z którego dochodzą odgłosy. Wołanie o pomoc wychodziło z jednego z mieszkań na parterze. Z uwagi, że drzwi od tego mieszkania były zamknięte, a kontakt z osobą wewnątrz mieszkania był utrudniony, funkcjonariusz wrócił do swojego mieszkania, wyszedł na balkon i przechodząc przez kilka balkonów wszedł przez uchylone okno do mieszkania sąsiadki. W mieszkaniu policjant znalazł 76-letnią kobietę leżącą na podłodze. Kobieta zakrztusiła się pokarmem i zasłabła. Policjant na miejsce wezwał karetkę pogotowia, która zaopiekowała się starszą panią.

  KPP Piła

  pilscy_policjanci_wyroznieni00

  pilscy_policjanci_wyroznieni07 pilscy_policjanci_wyroznieni01 pilscy_policjanci_wyroznieni02 pilscy_policjanci_wyroznieni03 pilscy_policjanci_wyroznieni04 pilscy_policjanci_wyroznieni05 pilscy_policjanci_wyroznieni06