Pilscy strażacy ćwiczyli na Gwdzie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pilscy strażacy ćwiczyli na Gwdzie

W dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca 2020 roku odbyły się ćwiczenia zgrywające Specjalistycznej Grupy Chemiczno-Ekologicznej z JRG 1 w Pile oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG 2 w Pile. Założeniem było wyciagnięcie pojemnika, z którego wydobywała się nieznana substancja, w wyniku czego na powierzchni wody widoczne było zanieczyszczenie. Do pozoracji wycieku posłużyła słoma.

Zadania grup polegały na identyfikacji (rozpoznaniu) substancji i określeniu rodzaju zagrożenia, wydobyciu pojemnika z rzeki i odpowiednim jego zabezpieczeniu. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń rozłożono zaporę elastyczną oraz użyto zestaw ratownictwa ekologicznego, który umożliwia zbieranie substancji unoszących się na wodzie. Tego typu manewry mają na celu sprawdzenie przygotowania strażaków do działań oraz sprawdzenie  możliwości wykorzystania sprzętu specjalistycznego w warunkach bojowych.

Opracowanie: mł. kpt. Jacek Michalski
Zdjęcia: Agnieszka Świderska – www.pila.naszemiasto.pl

strazacy_cwiczyli1_01

strazacy_cwiczyli1_07 strazacy_cwiczyli1_02 strazacy_cwiczyli1_03 strazacy_cwiczyli1_04 strazacy_cwiczyli1_05 strazacy_cwiczyli1_06