Pilscy strażacy powrócili z akcji gaśniczej ze Szwecji | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pilscy strażacy powrócili z akcji gaśniczej ze Szwecji

6 sierpnia około godziny 14-tej wróciła piątka pilskich strażaków, którzy 20 lipca wyruszyli w podróż do Szwecji, aby uczestniczyć w międzynarodowej akcji gaśniczej.

Po przybyciu do komendy dowódca pilskiej załogi, mł. kpt. Przemysław Olszewski, zameldował Komendantowi Powiatowemu PSP w Pile bryg. Rafałowi Mrowińskiemu o powrocie z misji ratowniczej.

Przypomnieć należy, że Polska zareagowała pozytywnie na prośbę Szwecji, która za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciła się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów i torfowisk. Polscy strażacy podczas 14-dniowej misji, pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów lasów. W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Misja od początku planowana była na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni).

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Po zasłużonym odpoczynku, zapewne przyjdzie czas na opowieści i refleksje związane z pobytem w Szwecji. Nasi koledzy przywieźli całą masę wspomnień oraz zdjęć.

KP PSP w Pile

strazacy_powrocili_ze_szwecji00

strazacy_powrocili_ze_szwecji05 strazacy_powrocili_ze_szwecji01 strazacy_powrocili_ze_szwecji02 strazacy_powrocili_ze_szwecji03 strazacy_powrocili_ze_szwecji04