27 października w Szkole Podstawowej nr 7 odbyło się otwarcie gabinetu wychowania komunikacyjnego, którego powstanie i wyposażenie było możliwe dzięki Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Pile. Po programie artystycznym przygotowanym przez dzieci na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie nowej pracowni. Dzieci otrzymały również odblaski i dowiedziały się jak ich używać.
- Jesteśmy już w jedenastej szkole na terenie miasta Piły, w której otworzyliśmy gabinet wychowania komunikacyjnego. Na wyposażenie takiego gabinetu składa się m.in.: laptop, rzutnik multimedialny, ekran, komplet plansz ze znakami drogowymi, tablica magnetyczna, kodeksy oraz inne pomoce dydaktyczne niezbędne przy prowadzeniu lekcji wychowania komunikacyjnego. Ta szkoła jest ostatnią w Pile, ponieważ znajduje się po sąsiedzku z WORD-em i korzystała do tej pory z naszego gabinetu. Teraz ma swój własny. Uczniowie tej szkoły też korzystają też z naszego miasteczka ruchu drogowego. Naszej akcji edukacyjnej nie zamykamy. Pojawiają się nowe dzieci, które też trzeba nauczyć przepisów ruchu drogowego czy wyposażyć w kamizelki oraz odblaski, tak aby czuły się bezpiecznie na drodze – mówi Zbigniew Przeworek, dyrektor WORD w Pile.
Od 2008 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile realizuje program poprawy widoczności na drodze pierwszoklasistów, wyposażając je w światłoodblaski: zawieszkę na tornister i opaskę na rękę. Zaopatrzono w ten sposób ok. 12 tysięcy pierwszoklasistów. W roku bieżącym światłoodblaski otrzymało 358 uczniów klas pierwszych, dzięki którym będą widoczni w światłach samochodu z odległości nawet 150 metrów. Często w minionych latach uczestniczące w lekcjach wychowania komunikacyjnego w WORD grupy przedszkolne i szkolne dodatkowo były wyposażane w kamizelki światłoodblaskowe do oznakowania w czasie przemarszu czoła, środka i końca grupy oraz inne opaski i zawieszki. Kamizelki i inne światłoodblaski przekazywano także na prośby wychowawców i nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Corocznie na ten cel WORD w Pile przeznaczał od kilkuset do kilku tysięcy kamizelek i innych odblasków. Ponadto w salach wykładowych i w miasteczku ruchu drogowego WORD grupy przedszkolne i szkolne z udziałem WORD-owskich specjalistów bezpieczeństwa ruchu drogowego uczestniczą w zajęciach bezpiecznego zachowania się na drodze, przechodzenia przez jezdnię , kodeksu rowerzysty czy praktycznej nauki jazdy rowerem.
Podczas czwartkowej uroczystości Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile otrzymał także tytuł Przyjaciela Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.
Sebastian Daukszewicz
Recent Comments