Pilskie lotnisko znajdzie się już niedługo w rękach miasta(?) | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pilskie lotnisko znajdzie się już niedługo w rękach miasta(?)

Dobrą wiadomość przekazał na czwartkowej (29 czerwca 2017 r. ) konferencji poseł PiS Marcin Porzucek odnośnie przyszłości pilskiego lotniska. Po kilku miesiącach analiz i konsultacji, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, pozytywnie zaopiniowało wniosek Gminy Piła o przekazanie jej terenów dawnego lotniska wojskowego. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po ostatecznej decyzji Prokuratorii Generalnej RP, na którą przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

- O przyszłości pilskiego lotniska dyskusje prowadzone są od kilku lat. Przez lata politycy Platformy Obywatelskiej grali tą sprawą. Pamiętamy słynne konferencje posła Adama Szejnfelda, który zapowiadał loty do Egiptu i Tunezji, o zapowiedziach członków województwa wielkopolskiego o filii dla lotniska Ławica, itd. Jak państwo pamiętają na początku 2015 roku nowe władze powiatu pilskiego oddały tereny lotniska. 30 grudnia 2016 prezydent Piły wystąpił z wnioskiem o przekazanie miastu 247 hektarów. Kilka dni temu Minister Infrastruktury i Budownictwa, w moim towarzystwie, pozytywnie zaopiniował ten wniosek. Wcześniej uczyniło to Ministerstwo Obrony Narodowej, z zastrzeżeniem, że charakter typowo lotniczy ma zostać zachowany i lotnisko ma być jednorodne. Generalnie na podobnych zasadach jak to było wcześniej, gdy zostało przekazane powiatowi pilskiemu. Ja szanuję demokratycznie wybrane władze miasta, wybór Piotra Głowskiego na prezydenta Piły i skoro to był jego pomysł, o którym mówił w kampanii wyborczej, że chce wykorzystać to lotnisko to trzeba mu ułatwić w realizację obietnic – mówi Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli prezydent Piły nie wycofa tego wniosku w ciągu 14 dni, to jeszcze w lipcu trafi on do Prokuratorii Generalnej RP i tam zostanie w przeciągu kilku miesięcy podjęta decyzja. Wydaje się, że przy pozytywnej opinii zarówno MON-u, jak i Ministerstwa Infrastruktury – jeżeli prezydent Piły przy warunku zachowania jednorodności nadal będzie chciał przejąć to lotnisko – to ono zostanie Pile przekazane w formie darowizny – dodaje Porzucek.

Na konferencji prasowej poseł ziemi pilskiej poinformował, że wszystkie szpitale z północnej Wielkopolski zakwalifikowały się do tzw. sieci szpitali. Jest m.in. Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile oraz Szpital Powiatowy w Wyrzysku sp. z o.o. Dostaną one gwarancję finansowania z budżetu państwa.  Poza siecią znalazł się Ars Medical w Pile.

Pełen wykaz szpitali włączonych do sieci można znaleźć pod wskazanym linkiem
http://siecszpitali.mz.gov.pl/nfz/Wielkopolski_OW.pdf

(SE)
Fot. Robert Judycki, (SE) & MM

lotnisko_w_rekach_miasta00

lotnisko_w_rekach_miasta09 lotnisko_w_rekach_miasta01 lotnisko_w_rekach_miasta02 lotnisko_w_rekach_miasta03 lotnisko_w_rekach_miasta04 lotnisko_w_rekach_miasta05 lotnisko_w_rekach_miasta06 lotnisko_w_rekach_miasta07 lotnisko_w_rekach_miasta08