Pilskie obchody Dnia Solidarności i Wolności | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Pilskie obchody Dnia Solidarności i Wolności

  31 sierpnia to  Dzień Solidarności i Wolności – obchodzone co roku w rocznicę porozumień sierpniowych święto ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku. Zrywu, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowo- Wschodniej. W Pile także, tradycyjnie, uczczono ten niezwykle ważny dzień.

  - Cieszy nas, że z roku na rok jest nas coraz więcej, że od kilku lat spotykamy się tutaj wszyscy niezależnie od podziałów partyjnych czy organizacyjnych. Trzeba przypominać o czasach, w których odważni ludzie stawali przeciwko systemowi, który wydawał się nie do pokonania.  Szanujemy Was za odwagę. Za to, że ryzykowaliście życiem, że nie baliście się przesłuchań i represji skierowanych w kierunku Was i Waszych rodzin. Dzisiaj wielu przypisuje sobie tę odwagę, a przecież wiemy jak było naprawdę. Ta odwaga musi być pokazywana i przypominana. 31 sierpnia i podpisanie porozumień sierpniowych zmieniły los kraju. Musimy pamiętać o przeszłości i pilnować aby nic z tego co wówczas zostało zdobyte nie umknęło - powiedział podczas okolicznościowego spotkania przy kamieniu pamiątkowym poświęconemu pilskiej SOLIDARNOŚCI prezydent Piły - Piotr Głowski.

  W wydarzeniu wzięli udział członkowie pilskiego oddziału NSZZ Solidarność, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

  W treści porozumień była m.in. mowa o powołaniu nowych, samorządnych związków zawodowych, co dało podstawę do zalegalizowania NSZZ “Solidarność”. Rząd zobowiązał się ponadto do ograniczenia cenzury oraz ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. Miano zapewnić większą samodzielność przedsiębiorstw i udział samorządu robotniczego w zarządzaniu.

  Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/tetnoregionu/photos/?tab=album&album_id=1228224407218639

  J. Oburota & mm
  Foto: mm

  pilskie_obchody_dnia_solidarnosci01

  pilskie_obchody_dnia_solidarnosci02 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci03 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci04 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci05 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci06 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci07 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci08 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci09 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci10 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci11 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci12 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci13 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci14 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci15 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci16 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci17 pilskie_obchody_dnia_solidarnosci18