Po raz 15. spotkali się pilscy Miłośnicy Munduru | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Po raz 15. spotkali się pilscy Miłośnicy Munduru

Tym razem Stowarzyszenie Miłośników Munduru w Pile piętnastą już, cykliczną imprezę zatytułowaną „Dzień Miłośników Munduru” poświęcili PAMIATKOM STULECIA. Tradycyjnie ten wyjątkowy piknik rodzinny objął swym patronatem Piotr Głowski, prezydent Piły. A wszystko rozgrywało się w niedzielę, 17 czerwca 2018 roku w pobliżu siedziby firmy AUTOWTRYSK, na terenie byłego WOSS-u.

Ów festyn w ciągu czterech godzin przyciągnął wielu pilan w różnym wieku. Nie brakowało dzieci, przede wszystkim którym organizatorzy chcieli zaprezentować pamiątki stulecia, o których młodzi mieszkańcy Grodu Staszica nawet nie słyszeli, a tym bardziej nigdy ich nie widzieli.

Dzieci mogły poznać, a ich rodzice przypomnieć sobie, jak przed laty w szkole pisało się, nie tylko w ramach kaligrafii, obsadką ze stalówką maczaną w kałamarzu. Milusińscy wiercili również otwory za pomocą archaicznej ręcznej wiertarki. Dziewczynki, ale nie tylko one, próbowały „szycia” na maszynie na korbkę. Nie obyło się bez wałkowania ciasta i wyciskania foremkami różnokształtnych ciasteczek. Odważni mogli zmierzyć się z „dwuosobową” piłą, którą cięli bale drewna. Czegóż tam nie było!

Wśród pamiątek stulecia można było ujrzeć, ale także dotknąć, m.in. pralki „Frania”, balii, tary do prania, starych motocykli, na czele z legendarnym skuterem OSA, leciwych rowerów, czy stanowiska ślusarskiego.

Do dyspozycji dzieciarni był także dmuchany zamek, możliwość postrzelania z procy, płukania złota, budowania domu z drewnianych elementów dostarczonych przez pilskich leśników, robienia wielkich baniek mydlanych, obejrzenia wozu strażackiego wraz z motorówką, zapoznania się z pracą Straży Miejskiej czy patrolu saperskiego.

Stowarzyszenie Miłośników Munduru nie zapomniało o tym co najbardziej cieszy młodych i nieco starszych pilan, czyli o grach i zabawach dla dzieci i rodzin – z nagrodami. Nie zabrakło pysznej grochówki i innych smakołyków oraz występu zespołu „Węże z poligonu”.

Więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/pg/tetnoregionu/photos/?tab=album&album_id=2102195543154850

Marek Mostowski

po_raz_15_spotkali00

po_raz_15_spotkali18 po_raz_15_spotkali01 po_raz_15_spotkali02 po_raz_15_spotkali03 po_raz_15_spotkali04 po_raz_15_spotkali05 po_raz_15_spotkali06 po_raz_15_spotkali07 po_raz_15_spotkali08 po_raz_15_spotkali09 po_raz_15_spotkali10 po_raz_15_spotkali11 po_raz_15_spotkali12 po_raz_15_spotkali13 po_raz_15_spotkali14 po_raz_15_spotkali15 po_raz_15_spotkali16 po_raz_15_spotkali17