Pocztówka z wakacji POLREGIO – TOP 5 mazurskich atrakcji

pocztowka_z_wakacji

Ten rok jest inny niż wszystkie. Ze względów bezpieczeństwa większość z nas na wakacje wybierze polskie destynacje. Bałtyk czy Tatry? To nie jedyne kierunki, które warto odwiedzić. W tym odcinku „Pocztówek z wakacji” zaprezentujemy najciekawsze zakątki Warmii i Mazur, w pobliże których bez problemu dotrzecie pociągami POLREGIO.

1. Kraina Wielkich Jezior
Wiadomo nie od dziś, że Mazury to jeden z najpiękniejszych terenów naszego kraju. Ten region, nazywany Krainą Tysiąca Jezior, warto zobaczyć nie tylko od strony lądu, ale także wody. Można spróbować tu rozmaitych sportów wodnych, a wypożyczając jacht, motorówkę, kajak lub rower wodny, na pewno nie będziecie się nudzić – szlak żeglowny liczy tu bowiem ponad 111 km. Na pasmo Wielkich Jezior Mazurskich najłatwiej dostać się jadąc pociągiem POLREGIO do stolicy polskich żeglarzy – Giżycka.

2. Zamek w Nidzicy
Nad blisko 640 – letnią Nidzicą dumnie wznosi się XIV-wieczny zamek krzyżacki. W jego komnatach zachowały się gotyckie sklepienia i unikatowe malowidła. W zamku, który jest jednym z największych na Warmii i Mazurach, mieści się obecnie m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną oraz zbrojownia Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Działa tutaj także hotel oraz restauracja. Nidzica położona jest nad rzeką Nida, a okolice miasta to również wspaniałe jeziora i rezerwaty przyrody.

3. Starówka w Olsztynie
Stolicą Warmii i Mazur jest Olsztyn, który może poszczycić się przepiękną historyczną starówką. Zachowane pozostałości fortyfikacji, które wyznaczają aktualny zasięg olsztyńskiego Starego Miasta wzniesiono w XIV w. Jedynym kompletnym ich elementem jest imponująca gotycka Wysoka Brama, która stanowi wejście na starówkę od północny. Najdalej na zachód wysunięty przyczółek stanowi dobrze zachowany zamek, w którym obecnie działa nowoczesne Muzeum Warmii i Mazur. Od wschodu obszar staromiejskiej zabudowy został zaś zamknięty monumentalnym gotyckim kościołem św. Jakuba. Rynek, zlokalizowany w centralnej części Starego Miasta, zdobi gotycki ratusz, którego najstarsze z trzech skrzydeł powstało pod koniec XIV w. Odcinek od Dworca Głównego do starówki pokonamy pieszo w zaledwie 15 minut.

4. Wilczy Szaniec
Szukając ciekawego miejsca na Mazurach, nie można przegapić ruin byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera o kryptonimie “Wilczy Szaniec”. Jest to niezwykle ważne miejsce na historycznej mapie Warmii i Mazur. Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Wybierając pociąg, najszybciej dotrzemy na miejsce kupując bilet do Kętrzyna, który dzieli od Kwatery Głównej zaledwie 9 km.

5. Kanał Elbląski czyli rejs statkiem po trawie
Rejs po kanale Elbląskim to nie lada gratka zarówno dla pasjonatów techniki, jak i przyrody. Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach, gdzie różnica poziomów sięga nawet 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. W 2011 roku Kanał Elbląski uznany został za pomnik historii, zaś w 2007 roku za jeden z siedmiu cudów Polski. Dzięki siatce połączeń POLREGIO, pociągiem dotrzemy bezpośrednio do Elbląga.

Pamiętajcie, że bez względu na to, czy planujecie krótszą, czy dłuższą podróż – warto przygotować się do niej z wyprzedzeniem. Bilety na pociągi można kupić w systemie sprzedaży polregio.pl lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej POLREGIO.

POLREGIO