Podziwiajmy fontanny. Epidemiolodzy ostrzegają!

Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę zdysz lub dyszy, jest jednym z elementów tzw. małej architektury. Fontanny często mają bogate oprawy rzeźbiarskie lub architektoniczne. Znane były już starożytności, służyły ozdobie; umieszczano je w ogrodach, parkach i na placach miast. Pierwsze powstały w Mezopotamii już 3 tys. lat  p.n.e. W średniowieczu symbolizowały raj i czystość.

Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W fontannach znajdują się odchody zwierząt (psów i ptaków) oraz liczne mikroorganizmy, mogące powodować choroby.

Epidemiolodzy ostrzegają, że w miejskich zbiornikach wodnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów,  m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Na pozór niewinna zabawa. może się zatem skończyć szpitalem. Choroby, które mogą pojawić się na skutek kąpieli w fontannie:

– wysypki

– ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli

– schorzenia dróg oddechowych

– zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków

– zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych

– zapalenia spojówek

– zapalenia uszu

– grzybice stóp

– bakterie escherichii mogą powodować stan zapalny dróg moczowych i pęcherza.

Kąpiel w fontannie może być przyczyną urazów; mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie może grozić upadkiem, urazem głowy lub skaleczeniem. Otwarta rana jest miejscem ułatwiającym wtargnięcie bakterii i wirusów.

(SE)

podziwiajmy_fontanny00

podziwiajmy_fontanny02 podziwiajmy_fontanny01