Poetycko, wielojęzycznie, pięknie. Inauguracja wydarzenia „Poezja na targowisku” w Pile

Spółka „Tarpil” po raz trzeci realizuje projekt „Poezja na targowisku” w ramach  2. Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej organizowanej przez Wielkopolski Związek Literatów Polskich oraz Fundację literacką „Jak podanie ręki”. Inauguracja spotkań pt. „Poetycko, listopadowo, pięknie – Poezja na targowisku miejskim” odbyła się 26 października, z udziałem m.in. Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego, Prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich Marka Wawrzkiewicza oraz poetów – kwiat poezji z kraju i zagranicy (Niemiec, Wietnamu, Ukrainy), którzy czytali, a nawet jeden z nich zaśpiewał poezję. Nie zabrakło również dzieci z pilskich szkół. Mimo jesiennej pogody tego dnia było poetycko, wielojęzycznie i pięknie.

– Zorganizowaliśmy spotkanie poetyckie, na które przyjechali poeci z całej Europy, a nawet i świata, ponieważ mamy jednego artystę z Wietnamu. Nasze wydarzenie nie jest typowe, ale sprawdza się ono i dziś rozpoczynamy trzecią edycję. Jak się okazuje poezja jest w naszym życiu obecna i cieszy się sporym zainteresowaniem. Dziś poeci w różnych językach czytali swoje wiersze, a my je przetłumaczymy na język migowy lub język polski. Poezja będzie również na Targowisku obecna w każdy czwartek (oprócz 1 listopada) przez cały listopad, serdecznie na te spotkania zapraszam – mówi Andrzej Gabryelów, prezes Tarpilu.

– Jestem zaskoczony tym, co tutaj się dzieje. Występowałem w różnych miejscach, ale jeszcze w takim nie. W danych czasach, kiedy nie było literatury pisanej i drukowanej byli tacy specjalni faceci, którzy w takich miejscach, albo przy ogniskach opowiadali długie powieści, które przechodziły z pokolenia na pokolenie. Ponieważ wydajemy w małych nakładach i poezja współczesna, z małymi wyjątkami, jest źle rozpowszechniana, to może trzeba się udawać do takich miejsc, żeby wzorem tych dawnych bardów nie przy ognisku, ale na targowisku powiedzieć wiersze. Przekonać tych ludzi, co ich słuchają, że to nie jest takie straszne. Wbrew temu, co się mówi dzisiejsza młodzież jest wrażliwa i chce coś powiedzieć, ale nie zawsze ma okazję. Więc jeśli jest taka okazja to z niej korzysta. Jest pokolenie, które druk nie interesuje za bardzo. Wolą mówić publicznie wiersze lub publikować je w internecie. Może to jest przyszłość literatury i poezji. Jestem całkowicie za tym – dodaje Marek Wawrzkiewicz, prezes, Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.

„Poetycko, listopadowo, pięknie – Poezja na targowisku miejskim” trwać będzie do 29 listopada i będzie można się z nią spotkać w każdy czwartek. Wydarzenie ma na celu upowszechnianie amatorskiej twórczości estradowej, pomoc w rozwijaniu indywidualności, wspieranie młodych talentów, inspirację do poszukiwań artystycznych.

Sebastian Daukszewicz

poetycko_wielojezycznie00

poetycko_wielojezycznie61 poetycko_wielojezycznie01 poetycko_wielojezycznie02 poetycko_wielojezycznie03 poetycko_wielojezycznie04 poetycko_wielojezycznie05 poetycko_wielojezycznie06 poetycko_wielojezycznie07 poetycko_wielojezycznie08 poetycko_wielojezycznie09 poetycko_wielojezycznie10 poetycko_wielojezycznie11 poetycko_wielojezycznie12 poetycko_wielojezycznie13 poetycko_wielojezycznie14 poetycko_wielojezycznie15 poetycko_wielojezycznie16 poetycko_wielojezycznie17 poetycko_wielojezycznie18 poetycko_wielojezycznie19 poetycko_wielojezycznie20 poetycko_wielojezycznie21 poetycko_wielojezycznie22 poetycko_wielojezycznie23 poetycko_wielojezycznie24 poetycko_wielojezycznie25 poetycko_wielojezycznie26 poetycko_wielojezycznie27 poetycko_wielojezycznie28 poetycko_wielojezycznie29 poetycko_wielojezycznie30 poetycko_wielojezycznie31 poetycko_wielojezycznie32 poetycko_wielojezycznie33 poetycko_wielojezycznie34 poetycko_wielojezycznie35 poetycko_wielojezycznie36 poetycko_wielojezycznie37 poetycko_wielojezycznie38 poetycko_wielojezycznie39 poetycko_wielojezycznie40 poetycko_wielojezycznie41 poetycko_wielojezycznie42 poetycko_wielojezycznie43 poetycko_wielojezycznie44 poetycko_wielojezycznie45 poetycko_wielojezycznie46 poetycko_wielojezycznie47 poetycko_wielojezycznie48 poetycko_wielojezycznie49 poetycko_wielojezycznie50 poetycko_wielojezycznie51 poetycko_wielojezycznie52 poetycko_wielojezycznie53 poetycko_wielojezycznie54 poetycko_wielojezycznie55 poetycko_wielojezycznie56 poetycko_wielojezycznie57 poetycko_wielojezycznie58 poetycko_wielojezycznie59 poetycko_wielojezycznie60