Porady lekarza weterynarii Macieja Skowyry – lipiec 2018 | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Porady lekarza weterynarii Macieja Skowyry – lipiec 2018

milusinscy_lipiec_2018

Panie doktorze, mam bardzo duży problem z moimi psami i kotami. Ciągle walczę z pchłami, które żyją na moich zwierzętach. Czy jest jakiś dobry sposób, aby pozbyć się tych uciążliwych pasożytów?

W walce z pchłami bardzo ważne jest, aby poznać ich rozwój. Pchły żyją poza organizmem żywiciela w środowisku, w którym zwierzęta przebywają. Dorosła pchła składa kilkadziesiąt jaj dziennie, z których rozwijają się larwy i poczwarki. Rozwojowi pcheł sprzyja odpowiednia wilgotność i temperatura. Pchły wskakują na zwierzęta tylko po to, aby się najeść. Żywią się krwią naszych podopiecznych. Aby pozbyć się tych owadów należy stosować środki działające minimum dwa, trzy miesiące. W tym czasie pchły wykluwają się z jaj i dojrzewają do dorosłych osobników. Wszystkie pchły, które wskoczą na kota i napiją się krwi, zdechną. Wiele osób stosuje szampony, które działają tylko na pasożyty, które w danym momencie są na zwierzęciu. Należy wiedzieć, że tylko 1% pcheł w takiej kąpieli jest zabitych, gdyż 99% osobników w tym czasie znajduje się w środowisku. Środki pchłobójcze należy zastosować na każdego psa i kota, który wychodzi na dwór, jak również na tego pozostającego w domu.

Najskuteczniejszym preparatem w walce z pchłami są tabletki Bravecto. Pozwalają skutecznie pozbyć się pchlego problemu.

Mam poważny problem. Mój pies pod ogonem z prawej strony ma ranę, którą weterynarz leczy antybiotykami. Po leczeniu antybiotykiem, po jakimś czasie rana pod odbytem robi się na nowo. Lekarz radzi mi abym udała się do chirurga, który by te zmiany wyciął. Co pan może mi poradzić?

Droga Pani, z tego co widzę, u Pani pieska dochodzi do ropnego zapalenia zatok okołoodbytowych, a w zasadzie przez cały czas występuje to zapalenie. Jedna z zatok ulega zatkaniu i dochodzi do przetoki okołoodbytowej, przez którą wydostaje się ropa. Wiąże się to z ogromnym bólem i cierpieniem Pani czworonoga. Zatoki okołoodbytowe mają budowę torebek, z których do odbytu uchodzą drobne przewody, którymi wydostaje się wydzielina zatok do odbytu. W normalnych warunkach jest ona przeźroczysta i lekko zabarwiona. Bardzo często dochodzi do infekcji bakteriami beztlenowymi, co prowadzi do ropnego zapalenia.

Zatoki okołoodbytowe skutecznie leczy się odpowiednimi antybiotykami wprowadzanymi bezpośrednio do zatok przez ich kanaliki wyprowadzające. Ogólne podawanie antybiotyku jest w tym przypadku nieskuteczne.

Jeżeli leczenie miejscowe antybiotykami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to najlepiej usunąć zatoki okołoodbytowe chirurgicznie. Jest to zabieg bardzo precyzyjny, który definitywnie kończy problem tychże zatok, oczywiście pod warunkiem, że został prawidłowo wykonany.

Mój kot spadł z balkonu. Na szczęście nic mu się nie stało, tylko troszkę kuleje na tylną łapkę. Mam w domu paracetamol czy mogę mu podać, żeby go nie bolało?

Przede wszystkim kota powinien zobaczyć lekarz, zrobić USG i sprawdzić czy nie ma obrażeń wewnętrznych. Każdy taki upadek może skończyć się krwotokiem. Ludzkich leków przeciwbólowych nie powinno się podawać zwierzętom! Szczególnie dotyczy to paracetamolu. Koty mają ograniczoną zdolność metabolizowania tego związku. Powoduje to uszkodzenie wątroby, nerek i w rezultacie śmierć zwierzęcia. Tabletka zawierająca 250, 500 mg tego leku powoduje zwykle zejście śmiertelne. Jeśli podano już paracetamol należy sprowokować wymioty, podać węgiel aktywny i udać się do lekarza. Nawet, jeśli pierwsza dawka nie wywoła śmierci zwierzęcia, to uszkadza narządy wewnętrzne. Objawy zatrucia mogą pojawić się po tygodniu od podania leku. Pamiętajmy o tym, że leki dla ludzi mogą być toksyczne dla zwierząt!
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Fot. psyodadoz.blogspot.com