Porzucek o kongresie PIS, o propozycji PO, i o zmianie kadrowej w Sejmie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Porzucek o kongresie PIS, o propozycji PO, i o zmianie kadrowej w Sejmie

Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na szefa Prawa i Sprawiedliwości. Wybory nowego szefa PiS odbyły się podczas obrad kongresu partii w Warszawie.  Z tego faktu zadowolony jest poseł ziemi pilskiej Marcin Porzucek, który spotkał się poniedziałek rano z pilskimi mediami. Oprócz tematu kongresu poseł PiS odniósł się także do propozycji PO dotyczącej reformy samorządowej (powiaty i województwa).

- To nie tylko wybór prezesa był tematem naszego Kongresu. Przyjęliśmy też inne uchwały – ta najważniejsza dotyczy Brexitu. Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie opowiada się abyśmy pozostali w Unii Europejskiej. Chcemy UE reformować. Chcemy ją wzmocnić w pewnych obszarach, np. w sprawach polityki zewnętrznej czy wspólnej obronności.  Natomiast jeśli chodzi o kwestie dotyczące wewnętrznej sytuacji w krajach, uważamy że każde państwo powinno być suwerenne. To pokazali podczas referendum Brytyjczycy, którzy nie zgadzają się na politykę UE dotyczącą imigrantów. Chcemy być w UE, a opozycja straszy Polaków – mówi Marcin Porzucek, poseł PiS.

Tego samego dnia miała miejsce konwencja Platformy Obywatelskiej, w czasie której odbywały się również panele dyskusyjne. Jeden z nich był poświęcony problematyce samorządowej. Platforma chce budować samorządy bliższe obywatelom – m.in. z bezpośrednio wybieranymi władzami województw.

- Podczas tego spotkania zaproponowano reformę administracyjną, która by polegała na tym, aby likwidować stanowiska Marszałków, a wybierany byłby w danym województwie Wojewoda, tak aby – jak ja to rozumiem – wzmocnić PO w regionie. A co ciekawe dla nas mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, to zaproponowanie wprowadzenia wyboru bezpośredniego starosty i zlikwidowania ok.70 powiatów. Dziś mamy ponad 60 miast na prawach powiatu. Platforma chce połączyć powiaty grodzkie z powiatami ziemskimi. Ta liczba 70 wskazuje, że kilka dodatkowych – chociażby Piła, Ciechanów czy Sieradz – byłyby brane pod uwagę. A zatem PO proponuje, aby Piła i powiat pilski były znów jednością (wcześniej nie udało się tego wprowadzić) i rządził nami Starosta, który by wywodził się z tego głównego miasta, aby radni byli miejscy, ewentualnie pojawili się przedstawiciele gmin. To przykład, gdzie Platforma Obywatelska chce zdominować w większych miastach samorządy. My się temu sprzeciwiamy i myślę, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca. A gdyby tak się stało, to w demokratycznych wyborach mieszkańcy jasno by powiedzieli, co o takich rozwiązaniach sądzą – dodaje Marcin Porzucek.

Parlamentarzysta PiS odniósł się także do wyboru swojego partyjnego kolegi, Maksa Kraczkowskiego, na stanowisko wiceprezesa PKO, mówiąc że to dobra kandydatura, ale też strata kompetentej osoby dla Sejmu. Jednoznacznie ma nadzieję, że nowy poseł Grzegorz Piechowiak z Piły, który jest politykiem formacji wicepremiera Jarosława Gowina, a startował z listy PiS, godnie zastąpi Maksa Kraczkowskiego. Jak mówi, osoba kolegi Piechowiaka będzie pomocna podczas różnych spotkań na terenie okręgu pilskiego, z którego stratował w wyborach.

(SE)

porzucek_o_kongresie_pis00

porzucek_o_kongresie_pis04 porzucek_o_kongresie_pis01 porzucek_o_kongresie_pis02 porzucek_o_kongresie_pis03