Porzucek o obniżce podatku i dodatku stażowym | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Porzucek o obniżce podatku i dodatku stażowym

W porównaniu do 2015 r. w kasie samorządów w 2019 r. będzie o 26 mld zł więcej, z czego blisko 20 mld zł pochodzić będzie z udziału we wpływach w PIT i CIT.W przypadku Piły to wzrost o kilkanaście milionów złotych rocznie. Mimo to samorządowcy związani z opozycją narzekają na niższy PIT, który wprowadzamy. Tak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek.

Od 1 sierpnia weszła w życie ustawa o tzw. „zerowym PIT” dla osób do 26. roku życia. W październiku ma wejść w życie obniżka PIT dla wszystkich pracujących z 18 do 17 proc. Przyjęte przez rząd zmiany podatkowe spowodują, że rocznie w kieszeni każdego pracownika pozostanie kilkaset złotych – w zależności od tego, kto ile zarabia.

Poseł Porzucek stwierdził, że obniżanie podatków krytykują głównie samorządowcy związani z opozycją, z Platformą Obywatelską.

- Mamy kuriozalną sytuację, że politycy PO, którzy obiecywali niegdyś obniżkę podatków i średnio im to wychodziło. Dziś mówią, że źle się dzieje, że obniżane są podatki. Chodzi głównie o zerowy PIT dla pracujących do 26. roku życia oraz dla wszystkich obniżenie PIT z 18 do 17 proc. W przypadku Piły to wzrost o kilkanaście milionów złotych rocznie. Dziwię się samorządowcom z Piły, regionu, że ma się stać im jakaś krzywda, że będą rezygnować z inwestycji. Tak to już jest, że wszyscy powinniśmy być zadowoleni żeby podatki obniżać dla mieszkańców a niektórzy szukają dziury w całym, dlatego ubolewam, że takie rzeczy dzieją się w Pile i w regionie - mówił poseł PIS Marcin Porzucek.

Rząd argumentuje, że samorządowcy nie mają powodów do narzekań, bo z powodu wzrostu płac i tak dostają nominalnie znacznie więcej pieniędzy z podatku. Według premiera Morawieckiego w ciągu ostatnich czterech lat wpływy do kas samorządów wzrosły o 21-22 mld zł .

Poseł Porzucek poinformował również, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę wyłączającą dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia.

Celem ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest rozszerzenie katalogu elementów składowych wynagrodzenia za pracę, które nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika – o dodatek za staż pracy.

– To bardzo dobra informacja dla wielu osób szczególnie pracowników słabo wynagradzanych. Jest to dla nich wzrost miesięcznie o 300-400 zł a więc odczuwalna kwota rocznie w budżecie domowym – dodaje Porzucek.

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem przepisów przejściowych, które zaczną obowiązywać od 1 września 2019 r.

W sprawie zbliżających wyborów parlamentarnych poseł Porzucek poinformował, że na dniach zostaną zaprezentowane pełne najsilniejsze w historii listy wyborcze Zjednoczonej Prawicy, która liczy na zdobycie minimum 4 mandatów w okręgu pilskim.

(SE)

porzucek_o_podatku1_01

porzucek_o_podatku1_05 porzucek_o_podatku1_02 porzucek_o_podatku1_03 porzucek_o_podatku1_04