„Posiłek w szkole i w domu” – program skierowany do dzieci, uczniów i seniorów | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

„Posiłek w szkole i w domu” – program skierowany do dzieci, uczniów i seniorów

W latach 2019-2023 we wszystkich województwach realizowany będzie program „Posiłek w szkole i w domu”, na który zostanie przeznaczone 2,75 mld zł, z budżetu państwa. Skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. O szczegółach programu mówił na konferencji prasowej 6 lutego 2019 r. poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Porzucek.

Istotnym elementem programu będzie zapewnienie młodzieży w wieku szkolnym gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Rozwiązanie takie umożliwi większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki oraz nad procesem ich przygotowywania.

- Na najbliższe kilka lat rząd przeznacza na program „Posiłek w szkole i w domu” ponad 2,7 mld złotych. Na ten moduł dotyczący modernizacji stołówek to 40 milionów, mówię tylko o tym roku. To oznacza, że do północnej Wielkopolski może trafić nawet milion złotych na ważne inwestycje. Zależy nam, aby w szkołach podstawowych działających na naszym terenie, korzystano ze stołówek szkolnych i kuchni na miejscu. Uważamy, że takie rozwiązanie będzie zdrowsze niż catering czy fast-foody . W Pile większość, jak nie wszystkie szkoły, mają kuchnie, które też wymagają dofinansowania, ale w okolicznych gminach nawet połowa szkół nie posiada kuchni.  Liczę, że szkoły w północnej Wielkopolsce zyskają nowoczesne stołówki, a dzieci i młodzież będę mogły korzystać z wydawanych tam zdrowych posiłków, gotowanych na miejscu – mówi Marcin Porzucek, poseł PiS.

Do 30 kwietnia samorządy mogą wskazywać szkoły, które chcą skorzystać z programu stworzenia lub modernizacji i wyposażenia szkolnej kuchni i stołówki. Wkład własny to jedynie 20%.

Na konferencji poseł poruszył temat najnowszego sondażu  Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24, gdzie partia Roberta Biedronia WIOSNA zdobyła 14 proc. głosów. 29 procent badanych zagłosowałoby na koalicję Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski.

- Sondaże pokazują, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest na stałym, wysokim poziomie. Jesteśmy nadal liderem.Widzimy natomiast bolączki Platformy Obywatelskiej.  Osoby związane lokalnie z Koalicją Obywatelską, którym nie udało się w wyborach samorządowych, odchodzą i interesują się partią Roberta Biedronia. Myślę, że wojna w opozycji będzie narastać – nie tylko programowo, ale też personalnie - dodaje poseł Porzucek.

Zjednoczona Prawica szykuje się już do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Za jakiś czas poznamy nazwiska kandydatów, również z naszego regionu.

Na koniec poseł skierował zaproszenie na niezwykły koncert. 17 lutego o godzinie 16.00 w MDK w Pile odbędzie się niezwykły koncert piosenek Anny German – „Śpiewająca Eurydyka”. Piosenki z repertuaru Białego Anioła wykona Katarzyna Zawada – zdobywczyni Złotej Eurydyki – I miejsca podczas II „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”, którego Finał odbył się w Moskwie w 2015 roku. Koncert pod patronatem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Biurze PiS w Pile, al. Wojska Polskiego 49b.

(SE)

posilek_w_szkole1_01

posilek_w_szkole1_05 posilek_w_szkole1_02 posilek_w_szkole1_03 posilek_w_szkole1_04