Pożar lasu koło Starej Łubianki | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pożar lasu koło Starej Łubianki

Wysokie temperatury utrzymujące się od kilkunastu dni w połączeniu z brakiem opadów spowodowały powstanie wysokiego zagrożenia na obszarach leśnych. Wilgotność ściółki badana jest przez leśników codziennie, w dniu dzisiejszym wykazała tylko 4 %.

Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo może dojść do pożaru na terenach leśnych. Do takiego zdarzenia doszło w czwartek, 7-go czerwca br. w lesie pomiędzy Starą Łubianką i Zawadą gm. Szydłowo.

Kłęby dymu unoszące się nad drzewami zauważyli leśnicy pracujący w sąsiedztwie, jak i dyżurny Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, który zlokalizowany jest w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych strażaków i leśników zastano pożar poszycia leśnego. Natychmiast przystąpiono do gaszenia, a do pomocy wezwano kolejne zastępy straży. Ze względu na rozwój pożaru, a także na panujące warunki atmosferyczne do gaszenia pożary przystąpiły dwa samoloty gaśnicze.

Ogień udało się sprawnie opanować, dalsze prace polegały na intensywnym zlaniu wodą terenu całego pogorzeliska. Spaleniu uległo ok 0,5 hektara starodrzewia i część uprawy leśnej.

W działaniach zaangażowanych było 7 samochodów gaśniczych i 35 strażaków.

Strażacy wspólnie z leśnikami apelują o szczególną ostrożność w lesie. Wilgotność ściółki na poziomie 4 % oznacza bardzo duże zagrożenie pożarowe dla całego lasu, w tym dla wszystkich organizmów w nim żyjących.

KP PSP w Pile

pozar_lasu_kolo_st_lubianki00

pozar_lasu_kolo_st_lubianki03 pozar_lasu_kolo_st_lubianki01 pozar_lasu_kolo_st_lubianki02