Pożar w budynku jednorodzinnym w Zacharzynie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Pożar w budynku jednorodzinnym w Zacharzynie

3 grudnia 2019 roku o godzinie 20:34 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży przyjął zgłoszenie o bardzo dużym zadymieniu w budynku jednorodzinnym w miejscowości Zacharzyn.

Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG PSP Chodzież, z OSP Szamocin (KSRG) oraz OSP Zacharzyn. Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono w budynku jednorodzinnym widoczne zadymienie wychodzące na zewnątrz – brak innych oznak pożaru. Osoby zamieszkujące budynek znajdowały się na zewnątrz (7 osób).

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie (26 lat) – poparzenia II stopnia prawej dłoni oraz podjęto działania zmierzające do zlokalizowania źródła pożaru. Po szczegółowym przeszukaniu pomieszczeń (m.in. za pomocą kamer termowizyjnych) i przewietrzeniu ich, zlokalizowano nadpalony piecyk wraz z opaloną butlą gazową  na propan-butan 11kg, którą następnie wyniesiono na zewnątrz i przystąpiono do jej schładzania.

Sprawdzono pozostałe pomieszczenia, nieużytkowe poddasze oraz nad miejscem wystąpienia pożaru usunięto opaloną zabudowę z płyty kartonowo-gipsowej w celu wyeliminowania potencjalnego rozprzestrzenienia się pożaru. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego, poszkodowany został zabrany przez PRM do Izby Przyjęć Szpitala Powiatowego w Chodzieży.

Na miejscu zdarzenia działały również inne służby: policja oraz pogotowie energetyczne. W akcji trwającej prawie 2 godziny brało udział łącznie 6 zastępów straży pożarnej (20 strażaków).

Tekst: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: OSP Szamocin

pozar_w_budynku1_01

pozar_w_budynku1_03 pozar_w_budynku1_02