Praca na wakacje i nie tylko…

Wakacje to dla jednych czas relaksu, a dla innych czas pracy. Coraz częściej pracowicie letni czas spędza młodzież, aby zebrać pieniądze na wyjazd czy inny cel. Jednym z najprostszych i najpewniejszych sposobów na znalezienie pracy jest skorzystanie z usług Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, w którym znajduje Młodzieżowe Biuro Pracy. Jest to instytucja państwowa, oferująca pracę przez cały rok kalendarzowy, która nie pobiera żadnych opłat za pośrednictwo w znalezieniu pracy.

– Co roku o tej porze pracowałam przy roznoszeniu ulotek. Tym razem zdecydowałem się na pracę w gastronomi. Do Młodzieżowego Biura Pracy zgłaszam się pod koniec maja, aby jak najszybciej zacząć zarabiać pieniądze na sierpniowe wyjazdy w góry ze znajomymi – mówi Marta, uczennica pilskiego technikum. Takich jak Marta osób w naszym mieście jest sporo.

Aby korzystać z ofert Młodzieżowego Biura Pracy należy osobiście pojawić się w biurze CEiPM przy ul.14 Lutego 20 w Pile (2 piętro) na rozmowę, którą na miejscu przeprowadza pośrednik pracy, a następnie dana osoba wypełnia ankietę rejestracyjną. Jeśli osoba jest nie pełnoletnia musi uzyskać zgodę rodzica lub opiekuna. Zgodnie z prawem zatrudnienie może podjąć osoba, która ukończyła 16. rok życia.

Średnio do Młodzieżowego Biura Pracy zgłasza się 20-30 osób dziennie, które już od połowy maja pytają się o pracę wakacyjną. Natomiast o pracę nad morzem młodzież pyta już od połowy lutego szczególnie ta, która tam była i jej się podobało.

Jakie oferty są kierowane do młodzieży z Piły i regionu?

– W Pile i okolicy najczęściej wakacyjne oferty pracy dla młodzieży dotyczą zatrudnienia w gastronomi na stanowiskach kelner, barman i pomoc kuchenna, gdzie młodzież już posiada aktualne badania sanitarno – epidemiologiczne. Ponadto pracodawcy poszukują pracowników przy zbiorze owoców, roznoszeniu ulotek, przy promocjach, jako hostessy, przy wykładaniu towarów w sklepach, przy obsłudze np. zamków dmuchanych po odpowiednim szkoleniu. Dla osób pełnoletnich jest praca w nocy przy inwentaryzacji w marketach. Od kilku lat w ramach OHP młodzież wyjeżdża z Piły nad morze do Sarbinowa, gdzie pracodawca prowadzi kolonie letnie. Nasza młodzież tam ma okazję pracować na takich stanowiskach jak pomoc kuchenna, kelner, pokojówka, pracownik gospodarczy. Są to turnusy dwutygodniowe, na które jeździ od 15 do 20 osób. Tam otrzymuje za swoją pracę 450 zł netto plus bezpłatne noclegi i wyżywienie. Wynagrodzenie dla młodzieży za ich pracę zależy od rodzaju podjętej pracy. My jesteśmy uczuleni na zbyt niskie stawki, jeśli takie pojawiają się w ofercie. Pilnujemy, aby młodzież nie była wykorzystywana jako tania siła robocza. Chcemy, aby młodzież otrzymywała minimum 7 zł na rękę – mówi mgr inż. Wojciech Winiarski, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile.

W ubiegłym roku podczas wakacji 350-400 osób skorzystało z oferty MBP w Pile z tego 100 osób pracowało nad morzem. Ilość ofert pracy w sezonie wakacyjnym utrzymuje się na tym samym poziomie od kilku lat. Jednak pracodawcy najchętniej sięgają po osoby pełnoletnie.

Pamiętajmy, że wakacyjna praca pozwala zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, wzmocnić kompetencje miękkie, rozpoznać predyspozycje zawodowe, w przyszłości zaprocentuje w świadomym tworzeniu ścieżki zawodowej.

Sebastian Daukszewicz

praca_na_wakacje_i_nie_tylko10

praca_na_wakacje_i_nie_tylko15

praca_na_wakacje_i_nie_tylko11

praca_na_wakacje_i_nie_tylko12

praca_na_wakacje_i_nie_tylko13

praca_na_wakacje_i_nie_tylko14