Pracowity weekend pilskich strażaków

pracowity_weekend

Miniony weekend, 26-28 lipca 2019 roku, okazał się dla strażaków powiatu pilskiego bardzo intensywnym pod względem działalności ratowniczo-gaśniczej. W ciągu trzech dni odnotowano łącznie 28 zdarzeń, z czego zdecydowana większość to pożary pól, lasów, ściernisk oraz maszyn rolniczych.

Do największego pożaru doszło 26 lipca w Ługach Ujskich, gm. Ujście, gdzie w wyniku pożaru spłonęło blisko 10 ha ścierniska. Z uwagi na fakt, że obszarem zagrożonym był również las, do akcji oprócz 12 zastępów z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, skierowano również 2 samoloty gaśnicze, które wspomagały działania prowadzone przez strażaków. Również tego samego dnia w miejscowości Gądek (gm. Szydłowo) miał miejsce pożar maszyny rolniczej, w wyniku którego doszczętnie spłonął kombajn rolniczy, powodując ogromne straty finansowe dla właściciela. Strażacy z powiatu pilskiego, w ramach pomocy wzajemnej, pomagali również w 2 pożarach na terenie powiatu wałeckiego.

Weekend był intensywny nie tylko pod względem gaśniczym, ale również ratowniczym. 28 lipca doszło do zdarzenia w miejscowości Dziembowo, gm. Kaczory, gdzie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG Nr 1 KP PSP w Pile zmagała się z rozpoznaniem substancji chemicznych, składowanych w zbiornikach. Odnotowano również 3 wypadki w komunikacji drogowej. W wyniku tych zdarzeń poszkodowane zostały 3 osoby.

W trakcie weekendu działania prowadziła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG Nr 2 KP PSP w Pile, która w dniu 27 lipca, na polecenie Policji wydobyła z rzeki Gwdy zwłoki, a dzień później zadysponowana została na teren powiatu złotowskiego, gdzie w miejscowości Jastrowie doszło do niestety kolejnej tragedii nad wodą – utonięcia mężczyzny.

Strażacy apelują o zachowanie rozwagi podczas letniego wypoczynku jak również podczas prowadzonych prac żniwnych. Ze względu na wysoką temperaturę, wilgotność w rolnictwie jak i w lasach jest bardzo niska, dlatego każde posługiwanie się ogniem otwartym i rozgrzanymi maszynami rolniczymi stanowi potencjalnie zagrożenie pożarowe. Przypominamy, że prace żniwne powinny być prowadzone w sposób bezpieczny, ale również bezwzględnie muszą być zabezpieczone pod względem pożarowym, na przykład w podręczny sprzęt gaśniczy.

Przypominamy, że każdy, kto zauważy pożar lub inne zagrożenie zobowiązany jest zadzwonić na numer alarmowy straży pożarnej 998 lub wykorzystując numer alarmowy 112 i poinformować o niebezpieczeństwie.

Opracowanie: mł. asp. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła
Fot. farmer.pl