Prawie 30 proinnowacyjnych szkół z Wielkopolski w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Prawie 30 proinnowacyjnych szkół z Wielkopolski w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii

  W Polsce jest już prawie 300 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. 27 z nich jest z województwa wielkopolskiego. Najlepsze w naszym regionie okazało się Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach, które uplasowało się na 4. miejscu. Najwyższą pozycję wśród poznańskich szkół zajęło VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, które sklasyfikowano na 16. miejscu. W Rankingu znalazły się także niektóre szkoły z Ostrowa Wielkopolskiego, Śremu, Konina, Kalisza, Wrześni, Wolsztyna czy Szamotuł. Nagrody najlepszym szkołom wręczała Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, a galę finałową poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber.

  Znane są już wyniki tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, jedynego, który zamiast wyników matur, analizuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, której celem jest, aby każdy młody człowiek w Polsce mógł zrealizować własną akcję społeczną. Uczniowie działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna. – Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii wyznacza nowe standardy edukacyjne, ponieważ lista laureatów to szkoły, które nazwałabym najbardziej innowacyjnymi w Polsce. W tym roku w Rankingu znalazło się ich niemal 300. Niech one będą dobrym kompasem dla tych, którzy dziś zastanawiają się, w jakiej szkole chcieliby się znaleźć – mówiła podczas gali Rankingu Wicepremier i Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, która wygłosiła przemówienie gratulacyjne oraz laudacje dla pięciu najlepszych szkół. – Doświadczenie własnej sprawczości, wytrwałość w pokonywaniu trudności, kreatywność, przekraczanie barier komunikacyjnych, doświadczenie radości z czynienia dobra. Tego zaznają uczniowie szkoły, która zajęła czwarte miejsce w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. Gratuluję serdecznie Liceum Ogólnokształcącemu Sióstr Urszulanek z Pniew kolejnego roku owocnej i efektywnej pracy na rzecz społeczeństwa oraz inspirowania uczniów do prezentowania obywatelskiej postawy – chwaliła pniewską szkołę Minister Emilewicz.

  Gala finałowa Rankingu odbyła się 2 czerwca o godz. 19. W odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjęła nową formę – wydarzenia online. Po raz pierwszy w 6-letniej historii Rankingu sklasyfikowano aż 289 szkół ponadpodstawowych z całej Polski, w których zrealizowany został przynajmniej jeden projekt społeczny. To prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłorocznym wydaniu Rankingu. Podczas Gali zaprezentowano 20 najwyżej sklasyfikowanych szkół. – Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii prezentuje szkoły, które robią rzeczy ponadobowiązkowe, bacznie obserwują dokąd zmierza świat i właśnie w tym kierunku podążają ze swoimi uczniami. Mam wielki szacunek dla młodzieży za to, że mają chęć, aby zmieniać świat. W tej trudnej drodze ku przyszłości, największą pracę zaraz po uczniach wykonują właśnie nauczyciele, którzy wspierają ich na każdym kroku – mówiła Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. – Jesteśmy naocznymi świadkami, jak zmienia się rola nauczyciela od tego, który uczy i przekazuje wiedzę, do tego który wspiera w rozwoju każdego ucznia indywidualnie, wskazując, które umiejętności może rozwijać. Jest dla niego mentorem. Obecnie nie sztuką jest przekazać komuś wiedzę, lecz pokazać mu, jak do niej dojść, i jak ją umiejętnie wykorzystywać. Do tego trzeba posiadać kompetencje, które można rozwinąć tylko poprzez własne doświadczenie. Takie praktyczne podejście premiuje właśnie nasz ranking – podsumowuje Bruszewska.

  Jej słowa potwierdza większość nauczycieli ze szkół, które znalazły się w Rankingu. Z ankiety przeprowadzonej przez organizatora olimpiady wynika, że trzech na czterech nauczycieli, a także i uczniów, wzmocniło swoje wzajemne relacje. – W relacjach z uczniami wychodzi się z roli nauczyciela, wchodząc trochę w rolę coacha, w rozumieniu bycia wsparciem, osobą wskazującą perspektywę oraz powrót do celów i priorytetów, a także pomocą w analizowaniu drogi. Dzięki temu wzrasta wzajemne zaufanie i otwartość na siebie. Odkrywam na nowo potencjał uczniów i mam możliwość zobaczenia ich w działaniu w rzeczywistej sytuacji. Na koniec pojawia się radość wspólnego tworzenia jakiegoś większego dobra – mówi s. Agnieszka Derengowska, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach.

  Dwukrotny wzrost liczby szkół, które znalazły się w tegorocznym Rankingu, nie jest dziełem przypadku. W zeszłym roku Zwolnieni z Teorii zaprosili ponad 300 nauczycieli z całej Polski, by razem z nimi wprowadzali projekty społeczne do swoich szkół. Dzięki temu korzysta na tym nie tylko polska młodzież, ale także sami nauczyciele, jak również szkoły, które stają się placówkami coraz bardziej proinnowacyjnymi i atrakcyjnymi dla uczniów. – W środowisku lokalnym jesteśmy postrzegani jako szkoła ukierunkowana na przedmioty ścisłe. Udział w Zwolnionych z Teorii pokazuje natomiast jak wszechstronną wiedzę posiadają nasi uczniowi. Jeżeli podejmują się jakichkolwiek działań, to robią to z wielką pasją i zaangażowaniem,  najlepiej jak tylko potrafią. Obecność w rankingu nas cieszy, ponieważ staramy się podążać za innowacjami w nauczaniu i nieustająco inspirujemy naszych uczniów do pogłębiania wiedzy. Jednocześnie chcielibyśmy także zachęcić inne szkoły do pozytywnego naśladownictwa – mówi Dorota Koźlik, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości oraz ekonomii w praktyce z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2020 dostępny jest pod adresem: www.ranking.zwolnienizteorii.pl a relacja z Gali na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Partnerami Rankingu jest Google.org i Grupa Pracuj. Patronat medialny objęli dziennik Rzeczpospolita oraz portal Onet.

  B.Ł.

  prawie_30_proinnowacyjnych1_01

  prawie_30_proinnowacyjnych1_04 prawie_30_proinnowacyjnych1_02 prawie_30_proinnowacyjnych1_03